Karel Tesarčík se letos vrátil z vězení už potřetí. Podle jeho zkušeností se recidivisté často znovu dopouštějí trestné činnosti i proto, že se jim předtím nepodařil návrat do běžného života.
Foto: HN – Tomáš Nosil
Dlouhé tresty, přeplněné věznice a roztříštěná péče po propuštění na svobodu způsobují, že se pobyt za mřížemi v Česku stává spíše jen přípravou na další kriminál. Rozjetý kolotoč se snaží zbrzdit neziskové organizace, jež pomáhají propuštěným vězňům při návratu do běžného života, i nadšenci pracující ve vězeňství. Systémově se však změny zatím prosazovat nedaří.

Z vězení odcházel celkem třikrát. Úplně nejhorší byl návrat na svobodu poprvé, po necelých osmi letech. "Ocitl jsem se venku s dvěma tisíci v kapse a jedním a půl milionem dluhů. A netušil jsem, kam mám jít, co budu dělat. Věděl jsem, že když se vrátím do místa svého bydliště, pojedu v tom znovu," vzpomíná na rok 2006 Karel Tesarčík. V porevolučním období ho zlákala vidina rychlých peněz, podnikání sklouzlo k podvodům, skončilo to vydíráním a ublížením na zdraví.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.