Kráčíme lesem nedaleko středočeských Čerčan. Pod nohama nám křupe uschlé listí, přestože je konec července. Sucho je patrné i na povadlých stromech nebo vybledlých žlutých polích táhnoucích se kolem lesa. Nedávné deště jako by vůbec nebyly. Právě okolí Čerčan je teď podle zapáleného houbaře a amatérského mykologa Jiřího Dubce, který nás spolu se svými dvěma dětmi lesem provází, jedním z mála míst na Benešovsku, kde rostou alespoň nějaké houby. Přesto náš košík po dvou hodinách zůstává poloprázdný, přibylo jen pár lišek a holubinek. Houbařská sezona je letos slabá, a to nejen v Čerčanech.
Téma
Když jsou houby ve stresu: Kvůli teplu a suchu se začínají stěhovat na jiná místa

Jiří Dubec do lesa na houby vyráží aspoň třikrát týdně. Houbaření ho naučil otec a babička, dnes jej předává svým dětem.
Foto: HN – Honza Mudra
Klouzci, lišky, ryzce a další druhy hub jsou v ohrožení kvůli měnícímu se klimatu. Špatně se s ním vyrovnávají, takže pak nefungují, jak by měly. Přitom jsou nepostradatelnou součástí života stromů. Klimatické změny zasahují také v Česku oblíbené houbaření. Hlavně kvůli zvyšujícím se teplotám se sice prodlužuje sezona, hub je však méně a mnohé se stěhují na jiná, pro ně příznivější místa.
HN
Máte již předplatné? Přihlaste se.