Ředitelka krumlovského Egon Schiele Art Centra Hana Jirmusová Lazarowitz (na snímku) oslovila tři umělce a zeptala se jich: „Může město, tak použité turisty a vydýchané, ještě vůbec být inspirativní?“
Foto: Tomáš Nosil
I když dnes přichází do českokrumlovského Egon Schiele Art Centra méně lidí než před koronakrizí, jeho zakladatelka a ředitelka Hana Jirmusová Lazarowitz si nezoufá. Těší se z nadšení českých, rakouských a německých návštěvníků. "Jako kdyby se vraceli blízcí příbuzní," říká.

Nejprve si myslela, že je to horší než za povodně. Tehdy, v roce 2002, kdy voda zaplavila historické centrum Českého Krumlova a v galerii jí bylo na dva metry, také zůstala v budově sama. Nedovedla si představit, že by měla opustit obrazy a vše, co tak obtížně budovala a prosazovala.

"Byla to šílená noc, ale věděla jsem, že pár set metrů odsud se nic zlého neděje, povodeň není v jiných zemích Evropy ani v Kanadě. A přátelé odtamtud hned volali, pomáhali. Tehdy jsem se necítila tak sama, jako když přišla korona. Zasáhla celý svět. Kdo by myslel na galerii v Krumlově?"

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.