Racionálně, věcně a bez možnosti nechat se podplatit. Při politickém rozhodování by umělá inteligence byla rozhodně lepší než astrologie.
Foto: Shutterstock
Politici lžou, korumpují, zneužívají dotace, iracionálně vzývají matku Zemi a otce Slunce. Není čas předat správu věcí veřejných umělé inteligenci, která by se chovala racionálně a odstřihla nás od zlodějin a nesmyslů? Pokusy tady už jsou, jenže politické angažmá umělé inteligence má stále spoustu háčků.

Když člověk sleduje výkony naší politické reprezentace, těžko se někdy brání pocitu, že mají s racionalitou pramálo společného. Nejenže se v kampaních slibují nesmysly. Na pováženou je často i to, na čem je rozhodování založeno. Například premiér Andrej Babiš neváhal minulý týden občanstvo instruovat, že nám cosi vzkazuje "matka Země a otec Slunce". A je veřejným tajemstvím, že se zajímá o to, co mu vyjeví kartářka. Jistě, někomu to může být sympatické, ale opravdu chceme, aby nás v 21. století řídila astrologie? Když člověk tohle vidí, napadá ho provokativní otázka, zda by nebylo lepší dát v politice volnou ruku umělé inteligenci, která by se chovala aspoň racionálně.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.