Morava, výletní loď, která už potřetí změní jméno, během závěrečných oprav. Dopravní podnik města Brna se chtěl vrátit k původnímu pojmenování Moskva, nakonec ale Brňané rozhodli v anketě jinak.
Foto: HN – Honza Mudra
V Brně se rozhořel téměř ideologický spor. Výletní loď, která se původně jmenovala po sovětské metropoli a po roce 1989 ji přejmenovali na Dallas, nyní ponese název Morava. "Důležitější je, že se loď zachránila, měla jít do šrotu," říká farář a lodník Jan Martin Bejček, který pomohl vrátit plavidlo na vodu, protože zařídil jeho uznání kulturní technickou památkou.

Na kládách u břehu poblíž lodního hangáru se vyhřívají dvě želvy nádherné, invazní druh původem z Ameriky. Jako byste se ocitli spíš někde v okolí Dallasu než na Brněnské přehradě. Jméno texaského města také od 90. let nesla stará výletní loď, která tu povozila statisíce lidí. Na vodu byla spuštěna v roce 1955, tehdy se ale jmenovala Moskva. Když se dva roky po sametovém převratu stal Dallas partnerským městem Brna, změnila loď symbolicky název. Po pětapadesáti letech provozu bylo plavidlo v roce 2010 odstaveno. Dopravní podnik města Brna je označil za nepotřebný vrak a začal hledat kupce. Hrozilo i jeho úplné zničení.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.