Expert na pandemie. Američan Frank Snowden usídlený v Itálii napsal knihu o historických pandemiích v době, kdy se covid-19 teprve chystal udeřit.
Foto: Liana Miuccio
Lidstvo se s pandemií může vypořádat jen s pomocí trpělivosti, mezinárodní spolupráce a vědy. "Nebrali jsme varování jako SARS nebo ebola vážně. V historii měly epidemie moc měnit režimy, ekonomiku i geopolitiku," varuje americký historik Frank Snowden z Yaleovy univerzity, autor knihy Epidemie a společnost.

Kniha Epidemie a společnost vyšla loni v říjnu. Byla výsledkem přednáškového kurzu na Yaleu, kde historik medicíny Frank Snowden působí. Na amerických univerzitách to byl kurz ojedinělý.

Přešel půlrok a jeho text by mohl rázem být návodem pro lidstvo, jak se vypořádat s pandemií koronaviru, protože mnoho otázek, které si
v ní dnes klademe, už naši předkové v nějaké formě řešili.

Když jsem se na základě četby vaší knihy snažil najít historickou paralelu k tomu, jaký má pandemie koronaviru dopad na společnost a co vyvolává, vyšla mi kombinace tuberkulózy, cholery a eboly. Jaké zkušenosti z historie můžeme nyní využít podle vás?

Možných srovnání je mnoho. Záleží na tom, jaký aspekt máte na mysli. Pokud jde o globalizaci, dá se přemýšlet o španělské chřipce. Kdyby se někdo z roku 1918 magickou silou přesunul v čase do dnešní doby, našel by mnoho podobností. Roušky, zákazy shromažďování, dodržování odstupů, zavřené restaurace a školy nebo také nedostatek zdravotnických prostředků pro zvládání nemoci, která se nečekala. Ale i když se zdají být podobné i reakce veřejného zdravotnictví, je tu mnoho rozdílů.

Jakých?

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.