Premiér Andrej Babiš může být zatím spokojen. Všechno mu hraje do karet a zdá se, že žádný skandál ani chyba mu u jeho voličů nemohou uškodit.
Foto: ČTK
Sdílená představa, že nadcházející ekonomická krize zastaví Babišovu dominanci, je lichá. Jde o první krizi, kdy se nebude muset šetřit, takže premiér může své voličské skupiny pokropit penězi. Navíc dovedně hraje na nacionální strunku, čímž bere voliče komunistům, SPD a Klausovi mladšímu. Opozice oslovuje jen své vlastní voliče a "druhé straně" nedokáže srozumitelně nabídnout lepší perspektivu.

Zatím se obecně soudilo, že jediné, co může Andreje Babiše odstavit od moci, je ekonomická krize. Teze zněla: Babiš nebude mít na plnění všech svých slibů, bude tak zničen jeho základní příběh, který stojí na tom, že "bude líp", a lidé se poohlédnou po někom jiném. Jenže co když to tak není? Co když Babiš vzejde z krize, která nyní přichází, ještě posílen? Zatím si vede dobře, v první fázi krize preference jeho hnutí ještě narostly. Tady je deset důvodů, které nasvědčují tomu, že to vydrží.

1. Neplatí, že Babiš nebude mít peníze. Nahrává mu, že je to vlastně první krize, která není provázena obavou z rostoucího zadlužování státu. Zatímco krize v letech 2009−2011 vedla ke škrtům na sociálních výdajích a zmrazování platů, což významně přispělo k pádu pravicové vlády a nástupu Babišovy éry, nyní o nebezpečí zadlužení nemluví vůbec nikdo. Naopak. Říká se, že je vlastně jedno, jestli bude deficit 300, nebo 600 miliard, protože Česko si to může dovolit − půjčuje si levně a je zadluženo méně než jiné země EU. Babiš proto může v krizi své klíčové voličské skupiny pokropit penězi, aniž by čelil kritice, že se chová nezodpovědně. Důchody dál porostou, mzdy státních zaměstnanců taktéž. Kurzarbeit zabrání skokovému nárůstu nezaměstnanosti. Díky potenciálním voličům, což jsou v jeho případě důchodci a nízkopříjmoví zaměstnanci, Babiš podporu neztratí.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.