Zakladatel barokního orchestru Collegium 1704 a jeho dirigent Václav Luks
Foto: Honza Mudra
Za patnáct let přivedl svůj soubor Collegium 1704 mezi hudební elitu. Když se koncertní sály zavřely, se stejnou vervou se pustil do záchrany nezávislé hudební scény. Aby muzikanti nemuseli pověsit své nástroje na hřebík.

Jako dítě Václav Luks nejraději s rodiči navštěvoval hrady a zámky. Staré věci ho přitahovaly. "Když jsem byl doma sám nemocný, otevřel jsem si knihu barokního kreslíře Václava Hollara a napodoboval jeho grafiky," vzpomíná. V sedmi letech začal hrát na klavír, ale jako každý kluk také lezl po stromech a kopal do míče. O pár let později ho začalo zajímat, jaká muzika se za starými hradními a zámeckými zdmi hrála. Pak už v jeho životě měla hudba hlavní slovo. Dnes stojí v čele orchestru, který patří ke světové špičce a pro posluchače napříč kontinenty objevuje originální, emocemi nabitou hudbu českého skladatele Jana Dismase Zelenky. Na konci března vydalo Collegium nahrávku dosud neznámých Zelenkových skladeb Missa 1724. Tuto "imaginární" mši, kterou Václav Luks sestavil z dochovaných fragmentů skladatelova díla, měli uvést na festivalu Pražské jaro. Ten je ale on-line a má alternativní program.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.