Místo původně plánované staré fary mají architekti Jana a Pavel Prouzovi pivovar. Rozpadlou technickou památku zachránili.
Foto: Andrea Thiel Lhotáková
Byl to dům na odstřel. A když ho manželé Prouzovi koupili, vítr jim ještě v zadním traktu sfoukl střechu. Pivovar s půltisíciletou historií přesto dnes stojí, znovu vaří pivo a sbírá ceny. Mimo jiné díky mimořádnému osobnímu nasazení majitelů.

Kdyby nebylo architektů Jany a Pavla Prouzových, někdejší parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku by dnes už nejspíš nestál. Předešlý majitel, který technickou památku v malé obci na okraji chráněné krajinné oblasti po roce 1989 získal, se k architektonickému skvostu choval necitlivě. Postupně jej rozebíral a prodával jako stavební materiál. Přitom lobečský pivovar tu stál více než pět století.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.