Knihy: Na počátku byly mýty
Foto: archiv nakladatelství
K čemu je nám znalost řecké mytologie. Kdy se v člověku probouzí zlo. Co vznikne, když spisovatelé dostanou útržky dobových zpráv. Proč by se děti měly hrabat v hlíně. A jak lze zvládat život s autistou. To jsou témata knih, které příští týden přinese Velký knižní čtvrtek.

Aby se to z hlavy nevykouřilo
Luc Ferry: Řecké mýty / Mytologie a filosofie, Garamond

Svět řecké mytologie poznává český čtenář již od školních let díky povinné četbě Starých řeckých bájí a pověstí Eduarda Petišky. Souboje, škorpení a postrkování bohů na bájném Olympu i provázání božského světa s lidským zůstává rámcově v paměti, leč podrobnosti s přibývajícím časem z hlavy vyprchají. Luc Ferry, francouzský filozof, vysokoškolský pedagog a politik ve své knize nabízí dospělému čtenáři zasvěcený znalostní reparát. Ve více než pětisetstránkovém svazku vyzve na procházku božským genealogickým propletencem, přibližuje známé i méně známé děje, nabízí jejich výklad, vysvětluje postavení a roli jednotlivých bohů na olympském piedestalu, přičemž jen tak mimochodem utrousí, co z jejich světa dodnes zůstalo v našem běžném vyjadřování (popadnout býka za rohy, Ariadnina nit a podobně).

Podstatnější ovšem je, když autor ukazuje, že mýty nebyly pouze jakési pohádky vyprávěné starci, ale Řekům kdysi sloužily k filozofickému výkladu existence či k pojmenování časové a prostorové dimenze životů. Na autorovi je poznat učitelská praxe − nejen trpělivě nastiňuje komplikované personální a dějové vazby, ale nabízí i různé pomůcky v podobě grafů, rekapitulací či slovníku osobností. Je jisté, že alespoň rámcová znalost řecké mytologie patří k evropskému vzdělanostnímu standardu. A kupříkladu zasvěcenější čtenář klasické i soudobé poezie se bez ní neobejde.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.