Zbyněk Wojkowski
Foto: Honza Mudra
Zapadl sněhem v libanonských horách, tančil před stovkami palestinských svatebčanů a viděl válkou zničený Mosul. Zbyněk Wojkowski spíš sedí v kanceláři, ale papírování ho dostalo tam, kam se většina úředníků nikdy nepodívá.

Když studoval vysokou školu, získal příležitost vyjet jako dobrovolník na Západní břeh Jordánu, kde měl učit ve Východním Jeruzalémě angličtinu.

Jenže pět dnů po jeho příjezdu začala stávka učitelů a jednadvacetiletý student našel školu zavřenou. "Mohl jsem se vrátit, ale dostal jsem se do místní kulturní organizace, kde jsem připravoval grantové žádosti," vzpomíná.

Tehdy začala první z mnoha Wojkowského cest po Palestině. Z Jeruzaléma přesídlil do Hebronu, kde pomáhal organizaci, která restaurovala památky v historickém centru. Začal se učit arabštinu a dnes pracuje pro humanitární organizaci ADRA. Několikrát do roka se vydává do arabských států, aby zkontroloval humanitární projekty. Ne vždy je to jednoduché.

"Něco nečekaného se stane na každé cestě," říká a vzpomíná na příhodu, kdy auto jeho týmu zapadlo sněhem v horském průsmyku v pohoří Libanon. Zbyněk Wojkowski se tehdy schoval za pecí horské pekárny a čekal, až si pro něj a jeho kolegy přijede pomoc. Ta je sice převezla přes hory, ale potom už museli pokračovat mikrobusem na jih k Izraeli. Ačkoli je řidič ujistil, že nepojede do bezpečnostní zóny, kam cizinci bez předchozího povolení nesmějí, čekalo je překvapení v podobě kontrolního stanoviště libanonské armády. "Řekl jsem strážníkovi, že je mi jedno, co se stane se mnou, ale že musí pustit kolegyni, která je z Brazílie, a že pokud ji s mikrobusem nenechá jet dál, je zodpovědný za její zdraví." Nakonec se ukázalo, že voják má rád brazilské fotbalové týmy, což bylo rozhodující. Zbyněk Wojkowski i s kolegyní tak mohli pokračovat v cestě.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.