Štěpánka Petříková s dcerou Helenou Břečkovou (vpravo), vnučkou Helenou Slavíkovou a pravnoučaty.
Foto: Tomáš Škoda
O osudu chorvatské menšiny, která žila na Jižní Moravě od 16. století, může dnes podat svědectví jen několik málo lidí. Patří mezi ně i Štěpánka Petříková, která byla v době vznikajícího totalitního komunistického státu přesunuta i s rodinou na Opavsko.

Štěpánka Petříková oslaví letos sté narozeniny. V mikulovském dvoupatrovém domě, kde žije s dcerou a rodinou vnučky, obývá pokojík v přízemí. Jeho stěny zdobí zvětšeniny starých fotografií. Mezi nimi i kolorovaný svatební snímek, kde je jako černovlasá nevěsta zachycena s usmívajícím se ženichem Leopoldem Petříkem. Brali se v roce 1946 v Dobrém Poli, vesnici vzdálené 11 kilometrů od Mikulova.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.