Opuštěná továrna byla rekonstruována a obohatila město o víceúčelovou budovu. Vyznačuje se vlídným parterem s obchody a také přesným umístěním plastiky Rozsévač od sochaře Mariuse Kotrby.
Foto: Jakub Sobotka
Někdejší továrna na ponožky se proměnila v moderní budovu, aniž by byla připravena o typické industriální charisma. Poznáte ji podle rezavého pláště a sochy z pískovce. Architektura a umění se potkaly, aby dělaly radost.

Názorný důkaz toho, že bourání je v architektuře až to poslední řešení, lze vidět v Rožnově pod Radhoštěm, kde se podařilo rekonstruovat bývalou fabriku na mechanickou výrobu pleteného zboží. Je to vyústění klasického příběhu o vzestupu i pádu následkem dějinných zlomů. Továrnu založil na sklonku devatenáctého století vídeňský průmyslník Leo Brill, po druhé světové válce byla znárodněna, následně přejmenována na Moravské pletárny a posléze dostala značku Loana. Zdejší ponožky nosila celá republika. Po privatizaci přišel útlum produkce, kterou přebila laciná asijská konkurence, pak krach a s ním zmar.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.