Zásadním krokem při tvorbě kaple bylo nalézt správné místo a současně určit její velikost ve vztahu k mírně zvlněné krajině.
Foto: Petr Volf
Máte-li rádi setkání s nevšední architekturou, vypravte se až na západ Německa, kde mezi nevysokými pahorky vrchoviny Eifel stojí polní kaple bratra Klause podle návrhu proslulého architekta Petera Zumthora.

Kapli navrhl Švýcar Peter Zumthor, nositel Pritzkerovy ceny, možná vůbec nejlepší architekt, jaký v současnosti chodí po Zemi. Rozhodně je ale Zumthor architekt nejosobitější a nejcharismatičtější, což spolu souvisí. Je znám také svou nevyzpytatelností při přijímání zakázek. Pokaždé si velmi dobře rozmyslí, do čeho se pustí: nezbytně potřebuje vědět, že zadaná práce má pro něj hlubší význam. Nikoho proto nenapadne, že by po něm chtěl vyprojektovat třeba administrativní budovu, stadion či obchodní dům. Od toho jsou jiní architekti. Zumthor je umělec, aniž by to musel jakkoliv zdůrazňovat, a pokaždé si dává hodně načas, protože stavbu neopustí, dokud není přesně podle jeho představ. Slovo kompromis nemá ve slovníku. Vyškrtl ho. Ví, že na kompromisy je život krátký.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.