Astronom Luboš Perek
Foto: Josef Horázný
V OSN šéfoval „kosmickému prostoru“, v Praze skupině pro dynamiku hvězd. Dnes jeden z nejvýznamnějších českých astronomů slaví stoleté životní jubileum.

Telefon zvedne po prvním zazvonění. "Perek!" představí se energickým, sonorním hlasem. Domluva setkání u příležitosti nadcházejících stých narozenin docenta Luboše Perka je příjemná a snadná.

Druhý den jdu za ním v letním žáru do jeho bytu na pražských Vinohradech. Než vyjedu výtahem, stojí už zdvořile v dokořán otevřených dveřích, vzpřímený, usmívá se. "Jak jsem vám spěchal v ústrety, ztratil jsem cestou pantofel, už to není, co bývalo," říká se svým typickým suchým humorem muž, který, řečeno s astrofyzikem Jiřím Grygarem, "se zasloužil o vybudování přístrojové základny poválečné české astronomie, vychoval generace mladých vědců a skvěle reprezentoval svou zemi v mezinárodních vědeckých i politických organizacích".

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.