Architekt Francesco Augusto Razetto
Foto: archiv nadace Eleutheria
Do Prahy přijel v roce 1990, nedlouho po pádu železné opony. Pětadvacetiletý italský architekt věděl, že je svědkem historické proměny. Usadil se, začal podnikat v nemovitostech a sbírat umění socialistického realismu.

Více než 300 děl zahrnuje velká přehlídka československého socialistického umění, jíž jsou v italské Parmě do 28. července vyhrazena dvě podlaží tamního místodržitelského paláce. Pod názvem Forma ideologie, Praha: 1948−1989 ji jako spolukurátor připravil Francesco Augusto Razetto. Italský architekt pochází z rodiny sběratelů umění, sbírali ho otec i dědeček. "I pro ně bylo umění na prvním místě. Když jsem přijel do Prahy, bylo přirozené podívat se na uměleckou tvorbu téhle země. Našel jsem tu umění, které v západní Evropě nemělo obdoby: oficiální umění komunistické strany," říká. Takzvanou sorelu začal nakupovat a vytvořil největší soukromou sbírku českého socialistického realismu.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.