Armádní delegace stojící na Štefánikově mohyle na Bradle sleduje přelet vojenských letadel.
Foto: Milan Bureš
Generál Milan Rastislav Štefánik zahynul před sto lety a tisíce lidí přišly minulou sobotu vzpomínat k jeho hrobu na Bradle. Konspirační teorie o hrdinově konci stále žijí, ale řada Slováků si myslí: „Dnes už to nemá cenu rozmazávat.“

K impozantní mohyle na slovenském vrchu Bradlo, na nějž se plazí vzhůru had z tisíců lidí, zbývá už jen několik set metrů. Šedesátník Jozef Slabý, který ze své domovské obce Lančár na úpatí Malých Karpat od rána ušel patnáct kilometrů, se chystá převléct si zpocené tričko. V batůžku má připravené svoje nejcennější − s portrétem generála Milana Rastislava Štefánika. Astronoma, vynálezce, světoběžníka, idolu žen a politika, který je ve zdech památníku pohřben. Od jeho tragické smrti v troskách italského letadla uplynulo minulou sobotu sto let.

jarvis_5cd40b42498ec24572794fc2.jpeg
Milan Rastislav Štefánik je spolu s Tomášem Garriguem Masarykem a Edvardem Benešem považován za zakladatele Československa. Zahynul při letecké nehodě při návratu do vlasti.
Foto: ČTK

"Nehoda to nebyla. Někomu nepasoval. To samé udělali Dubčekovi a princezně Dianě," myslí si pan Slabý. Stále má na sobě modré tričko se symbolem Slovenské národní strany a kšiltovku s jejím znakem. Členem této nacionalistické partaje, která na Slovensku tvoří vládní koalici, prý není. Pouze sympatizantem. A také zastáncem názoru, že Štefánik, jeden ze tří nejznámějších konstruktérů samostatného československého státu, byl úkladně zavražděn.

jarvis_5cd40b42498ec24572794fc6.jpeg
Student Teodor Sitarčík (vpravo) si zahrál Štefánika v kopii jeho uniformy.
Foto: Milan Bureš

"Hypotéza vraždy je na Slovensku nejrozšířenější," říká v deset let starém francouzském televizním dokumentu nazvaném Štefánik − Neuvěřitelný osud mladý slovenský historik Michal Kšiňan. Dnes je považován za jednoho z největších znalců života a díla národního hrdiny. V telefonickém rozhovoru Kšiňan své tvrzení trochu relativizuje. Podotýká, že žádný výzkum veřejného mínění uskutečněný nebyl. On se přiklání k oficiální verzi, že šlo o chybu pilota nebo technickou závadu. Teorie o atentátu ale podle něj stále silně přežívá. "Včera jsem měl v rozhlase rozhovor a samozřejmě k tomu přicházely od posluchačů otázky," poznamenává.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.