Při pohledu z výšky vnímáme přesnou kompozici stolu, jehož velikost je odvozena od půdorysu. Osvětlovací těleso je vetknuto do těžiště místnosti.
Foto: Pagáč Photoproduction
Soukromá knihovna, kterou si nechal postavit osvícený investor, se stala místem vhodným nejenom pro četbu, ale také přemýšlení či soustředění. Architekt minimalisticky plynule rozvinul původní dům, v němž už nebyl dostatek prostoru pro tisíce svazků.

Tištěné knihy jsou dokonalým médiem, které nepotřebuje vylepšení. Daří se jim už staletí a my už dobře víme, jak se chovají − a také jak se máme chovat k nim. Umíme se v nich snadno orientovat, je příjemné se knih dotýkat, slyšet šustění papíru, navíc voní: jinak nové, jinak staré. Knihy jsou obdařeny zvláštní pamětí, až se zdá, jako by v nich bylo otištěno ještě něco, co přesahuje informace, které nabízejí: čím více lidí je přečetlo, tím víc se jejich kouzlo prohlubuje.

jarvis_5cd40870498ec24572793c02.jpeg
Přístavba s knihovnou elegantně navazuje na původní objekt rodinného domu.
Foto: Pagáč Photoproduction

Pohled na knížky nás uklidňuje, obsah obohacuje. Jejich nevýhodou je skutečnost, že zabírají místo − na rozdíl od digitálních knih, což je podle mě naopak jedinou jejich výhodou. U nich ovšem zase nevíme, jak se budou chovat za sto let… Jestli se třeba nevypaří.

Jakmile knihám jednou člověk propadne, počne je hromadit, s čímž je spojena logistická otázka, jakým způsobem je ukládat. Po několika letech akvizic náruživý čtenář zjistí, že svazky už není kam dávat, protože všechny regály jsou zaplněné v několika řadách. Nepomáhají ani kombinované způsoby ukládání podle velikosti, na výšku, šířku, diagonálně, které umožní vyplnit každičký prostor natolik efektivně, že vznikne neprostupná kompozice: pak ovšem stačí vytáhnout jeden, i třeba jen útlý spis, a vše, co se tak pracně kloubilo dohromady, se zhroutí jako domino. Následuje opětovné skládání, tentokrát však podle jiné metodiky. Sisyfovské počínání…

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.