Při pohledu z výšky vnímáme přesnou kompozici stolu, jehož velikost je odvozena od půdorysu. Osvětlovací těleso je vetknuto do těžiště místnosti.
Foto: Pagáč Photoproduction
Soukromá knihovna, kterou si nechal postavit osvícený investor, se stala místem vhodným nejenom pro četbu, ale také přemýšlení či soustředění. Architekt minimalisticky plynule rozvinul původní dům, v němž už nebyl dostatek prostoru pro tisíce svazků.

Tištěné knihy jsou dokonalým médiem, které nepotřebuje vylepšení. Daří se jim už staletí a my už dobře víme, jak se chovají − a také jak se máme chovat k nim. Umíme se v nich snadno orientovat, je příjemné se knih dotýkat, slyšet šustění papíru, navíc voní: jinak nové, jinak staré. Knihy jsou obdařeny zvláštní pamětí, až se zdá, jako by v nich bylo otištěno ještě něco, co přesahuje informace, které nabízejí: čím více lidí je přečetlo, tím víc se jejich kouzlo prohlubuje.

jarvis_5cd40870498ec24572793c02.jpeg
Přístavba s knihovnou elegantně navazuje na původní objekt rodinného domu.
Foto: Pagáč Photoproduction

Pohled na knížky nás uklidňuje, obsah obohacuje. Jejich nevýhodou je skutečnost, že zabírají místo − na rozdíl od digitálních knih, což je podle mě naopak jedinou jejich výhodou. U nich ovšem zase nevíme, jak se budou chovat za sto let… Jestli se třeba nevypaří.

Jakmile knihám jednou člověk propadne, počne je hromadit, s čímž je spojena logistická otázka, jakým způsobem je ukládat. Po několika letech akvizic náruživý čtenář zjistí, že svazky už není kam dávat, protože všechny regály jsou zaplněné v několika řadách. Nepomáhají ani kombinované způsoby ukládání podle velikosti, na výšku, šířku, diagonálně, které umožní vyplnit každičký prostor natolik efektivně, že vznikne neprostupná kompozice: pak ovšem stačí vytáhnout jeden, i třeba jen útlý spis, a vše, co se tak pracně kloubilo dohromady, se zhroutí jako domino. Následuje opětovné skládání, tentokrát však podle jiné metodiky. Sisyfovské počínání…

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.