Při pohledu z výšky vnímáme přesnou kompozici stolu, jehož velikost je odvozena od půdorysu. Osvětlovací těleso je vetknuto do těžiště místnosti.
Foto: Pagáč Photoproduction
Soukromá knihovna, kterou si nechal postavit osvícený investor, se stala místem vhodným nejenom pro četbu, ale také přemýšlení či soustředění. Architekt minimalisticky plynule rozvinul původní dům, v němž už nebyl dostatek prostoru pro tisíce svazků.

Tištěné knihy jsou dokonalým médiem, které nepotřebuje vylepšení. Daří se jim už staletí a my už dobře víme, jak se chovají − a také jak se máme chovat k nim. Umíme se v nich snadno orientovat, je příjemné se knih dotýkat, slyšet šustění papíru, navíc voní: jinak nové, jinak staré. Knihy jsou obdařeny zvláštní pamětí, až se zdá, jako by v nich bylo otištěno ještě něco, co přesahuje informace, které nabízejí: čím více lidí je přečetlo, tím víc se jejich kouzlo prohlubuje.

jarvis_5cd40870498ec24572793c02.jpeg
Přístavba s knihovnou elegantně navazuje na původní objekt rodinného domu.
Foto: Pagáč Photoproduction
reklama

Pohled na knížky nás uklidňuje, obsah obohacuje. Jejich nevýhodou je skutečnost, že zabírají místo − na rozdíl od digitálních knih, což je podle mě naopak jedinou jejich výhodou. U nich ovšem zase nevíme, jak se budou chovat za sto let… Jestli se třeba nevypaří.

Jakmile knihám jednou člověk propadne, počne je hromadit, s čímž je spojena logistická otázka, jakým způsobem je ukládat. Po několika letech akvizic náruživý čtenář zjistí, že svazky už není kam dávat, protože všechny regály jsou zaplněné v několika řadách. Nepomáhají ani kombinované způsoby ukládání podle velikosti, na výšku, šířku, diagonálně, které umožní vyplnit každičký prostor natolik efektivně, že vznikne neprostupná kompozice: pak ovšem stačí vytáhnout jeden, i třeba jen útlý spis, a vše, co se tak pracně kloubilo dohromady, se zhroutí jako domino. Následuje opětovné skládání, tentokrát však podle jiné metodiky. Sisyfovské počínání…

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.