Lišácká literatura
Foto: archiv vydavatelství
Herta Müllerová a Jiří Kratochvil napsali romány, v nichž lišky nedávají dobrou noc, ale budí čtenářovu imaginaci. Tituly obou autorů spolu s dalšími jsou představeny na právě se konajícím veletrhu Svět knihy.

Za časů křehké nehybnosti
Herta Müllerová: Liška lovec, Mladá fronta

V komunistickém Rumunsku narozená německy píšící autorka Herta Müllerová patří k těm − alespoň v Česku − méně známým nositelům Nobelovy ceny za literaturu. Snad je to proto, že její nejednoznačné knihy nenechají usínat čtenářovu osobní odpovědnost. Je velmi snadné s odkazem na totalitní režim říci: Taková byla doba, to oni, já jen přihlížel… Müllerová však ukazuje, že osobní odpovědnost není ohraničena ničím a svoboda je především otázkou vlastního postoje. Případně jazyka, ten je pro autorku více, než způsobem vyprávění, je samotným prostředkem pochopení.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.