Náměstek ministra obrany Jakub Landovský
Foto: archiv Jakuba Landovského
Jakub Landovský se sice živí jako náměstek ministra obrany, ale umělecké geny nezapře. A tak je jeho domácí četba velmi různorodá.

Které knihy teď máte na nočním stolku?

Okolo postele se válí trilogie čínského scifisty Liou Cch'-sina nazvaná Problém tří těles. Je to temný, ale realistický pohled na budoucnost lidstva. Vedle leží kompendium komunistických plánů na obranu států Varšavské smlouvy a následný útok na Němce a Francouze, a to za situace, kdy polovina národa nežije a druhá polovina trpí radiační nemocí. Publikaci s názvem Plánování nemožného dal dohromady Petr Luňák s velkou péčí a skvělým komentářem. Plánování dnešní obrany mi pak jde na ministerstvu snadno od ruky, protože vím, že může být daleko hůř.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

V poslední době jsem přečetl dvě knihy od Michela Houellebecqa, abych se měl čím vytahovat v pražských kavárnách. Nadšený jsem byl z Pinkavových Mrchopěvců, které psal pod aliasem Jan Křesadlo. Obdivuji také soudce Miroslava Veverku, který napsal knihu Evoluce svým vlastním tvůrcem. A pro pobavení poslouchám audioknihu Petra Stančíka. Je to gastropornodetektivní román Mlýn na mumie.

Co jste četl, když jste byl kluk?

První velké dobrodružství byl Vesmír od Josipa Kleczeka, sjížděl jsem také edici KOD, kde se potkávali Magalhães s husitským práčetem revolučního typu a Tekumsehem. V dospívání jsem jako přístav v hormonálních bouřích našel knihy Bohuslava Brouka. Jeho Lidská duše a sex, Psychosexualismus a autoerotismus a Životní sloh mě provází životem.

Kterou knihu si v tomhle životě ještě musíte přečíst?

Musím přečíst Bibli, abych nemusel do pekla. Celý jsem přečetl jen Korán, protože je mnohem kratší, ale vzhledem k tomu, že jsem jej četl v českém překladu, tak to vlastně nebyl opravdový Korán. V americkém motelu jsem otevřel i Knihu Mormonovu, ale to je úplně jiný žánr.

Se kterou autorkou byste rád zašel na skleničku dobrého vína?

Pozval bych Jillian Beckerovou, autorku vynikajících studií o levicovému terorismu v Německu a na Blízkém východě − Hitler's children nebo PLO. Jillian bude ale brzy devadesát, takže bych za ní musel do San Franciska nebo do Londýna.

A se kterým autorem byste se nebál ztroskotat na pustém ostrově?

S Neilem Gaimanem bychom si povídali o komiksu a severské mytologii. A pak bych Neila přemohl a dělal by mi Pátka.

jarvis_5ccae28c498ec245724f80ea.jpeg
Foto: archiv vydavatelství