Spisovatelka Radka Denemarková
Foto: ČTK
Její román Hodiny z olova byl v neděli oceněn Magnesií Literou jako nejlepší česká kniha roku. Jaké knihy ale čte ona sama, když nepíše ty své?

Které knihy máte na nočním stolku?

Šeng Kche-i: Holky ze severu, současná čínská autorka má mimořádný talent pro absurdní příběhy, které v Číně nemohly vyjít. Tři knihy v němčině: román Die Königin ist tot rakouské autorky Olgy Florové. Olga je moje přítelkyně, mám ráda její důsledné, analytické myšlení. Hanns Zischler: Kafka geht ins Kino. A Peter Demetz: Diktatoren im Kino. Je zajímavé číst obě knihy paralelně, vidět svět z perspektivy dobových filmů, přemýšlet, jak svět tekutých obrazů obecně změnil a mění naše vnímání světa a jak se dnes vytrácí metaforické vnímání, tolik potřebné pro literaturu.

Máte nějakého oblíbeného spisovatele?

Různé knihy ovlivnily můj život v různém období, s každou z nich jsem se s postupem věku loučila. Když člověk knihu nepřečte v určitém, správném věku, navždy ji mine. Bojím se odpovědět, aby se ostatní knihy neurazily. Kafka, Dostojevskij, Woolfová. To jsou moje vnitřní mezníky.

A co jste četla, když jste byla malá holka?

První ze zásadních knih dětství byla Pipi Dlouhá punčocha. Je velmi návodná i v tom, jak vychovávat či nevychovávat děti. Je to osobnost, která dokáže, že žena může žít i jinak, svobodně, vlastně změní strukturu světa.

Kterou knihu si v tomto životě ještě musíte přečíst?

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.