Pražský půlmaraton, duben 2019
Foto: ČTK

Éra levné medicíny je nadobro pryč a mladá generace si bude muset k již tak vysokým částkám za léky nebo všelijaké implantáty zvyknout připisovat o nulu víc. To je holý fakt a nic s ním neuděláme.

Takovým příkladem je nová skupina léků na snížení hladiny cholesterolu. Pokud je bude užívat čtyřiasedmdesát rizikových pacientů po dobu dvou let, pak se dohromady vyvarují jednomu kardiovaskulárnímu úmrtí nebo jedné cévní mozkové příhodě nebo jednomu infarktu. To celé za přibližnou cenu mezi patnácti a osmnácti miliony korun! Prostě takhle jsou ceny nastaveny a nečekejme, že to budou lékaři, kdo by proti tomu protestoval. Podobně šílené částky mohou omezit jen národní regulátoři. Mají na to zajímavý nástroj, jímž je prodloužení života o jeden rok. Jeho cena se odvíjí od ekonomické síly státu a u nás již o něco přesáhla milion korun (teď už aspoň víte, kolik stojíte).

reklama

A teď raději něco optimistického. Naše šance na dlouhý život jsou přesto mnohem lepší než v minulosti, a to i kdybychom na současné extravagantní ceny medikamentů nechtěli nebo nemohli přistoupit. Tu hlavní naději představují nové znalosti o prevenci kardiovaskulárních onemocnění, jež jsou největší hrozbou pro zdraví světové populace.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.