Bublinky na divoko
Foto: archiv výrobce

Když v Česku přijde řeč na čápy, je to v poslední době skoro vždy ve spojení s politikou. Chudáci ptáci! To v Alsasku jsou čápi stále ta nádherná, důstojná zvířata. A když se v centru městečka Ribeauvillé na komíně takový čáp narovná a protřepe si křídla, úplně vás zamrazí. S dalšími lidmi to sledujete se zatajeným dechem. Nedá se vyloučit, že přitom dostanete hlad. A samozřejmě žízeň.

Alsasko je "tavicí kotlík", kde se prolínají vlivy německý a francouzský, které se tu v posledních staletích přelévaly jako vlny při přílivu. Francouzský šarm atakuje německou důslednost, k německému buřtu můžete přikusovat francouzskou bagetu, a jakkoliv se budete rozhodovat, zda si dáte tarte flambée, anebo flammkuche, tak vám nakonec stejně přinesou famózní placku připomínající pizzu. Ale lepší!

Mou volbou je tarte flambée nejlépe v základním provedení, kdy je na tenkém těstě jen trochu crème fraîche, pokrájené cibule a škvarků. Manžel zase nemůže odolat volání Německa: choucroute zní sice francouzsky, ale je to dušené zelí s tím, čemu on říká s jistou frivolností "prasárny". Tedy vše počínaje párkem přes vařenou šunku až po kus řádně prorostlého bůčku. Což pro someliérku představuje výzvu. S čím tuhle gastronomickou divočinu spárovat? Špatnou volbou není pivo, ale to by v Alsasku byla škoda! Vlajkovou lodí alsaských vinic je suchý ryzlink a pak vynikající gewürztraminer, voňavá nádhera plná svěžesti a radosti. Velkou bílou "čtyřku" doplňují ještě pinot gris a pinot blanc. Jedinou červenou odrůdou je pinot noir.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.