Pohled do Komorní galerie na dominantní obraz Tsunami, do něhož je zakomponována malba Euforie.
Foto: Petr Volf

Bude mu osmaosmdesát, ale pořád maluje s nasazením, které Vladimíru Kopeckému mohou závidět i o jednu či dvě generace mladší malíři: v porovnání s ním většina působí až neduživě, bázlivě, jako by jim scházel opravdový důvod sáhnout po štětci nebo špachtli. Ukazuje se, že rok narození je opravdu jenom číslo, a chybí-li zápal, mládí může být stejně relativní jako stáří. Opět jsem si to potvrdil v pražském Museu Kampa na Kopeckého výstavě Střet barev. Komorní galerii proměnil v jednolité malířské dílo, kde se vše podřizuje výslednému celku, jak je už dlouho jeho dobrým zvykem. Přitom dostal k dispozici pouze jedinou místnost − původně pokoj s překrásným výhledem na Vltavu −, ale tato skutečnost na neobyčejném zážitku nic nemění.

Komorní galerie umístěná v mezipatře je tak trochu tajuplná část hlavní budovy a zaslouží si objevení. Kdykoliv jsem na Kampě, pokaždé sem zavítám, abych nabral dech a nové podněty. Do Komorní galerie se vstupuje chodbičkou, kde si návštěvník hned zkraje všimne dveří do "velína" a vzápětí ochranky sledující na obrazovkách situa­ci v muzeu; šťastlivec tady může někdy zahlédnout i polehávajícího vlčáka zakladatelky Musea Kampa paní Medy Mládkové, jenž se prý též podílí na strážení významné umělecké instituce a účastní se obchůzek jejího areálu.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.