Panebože, ať to není robotka!
Foto: Luděk Bárta

Ta nevyřčená prosba se ho držela od rána. Nevyřčená proto, že žil sám. Komu by to povídal? To byl jeden z důvodů, proč se už tři roky snažil s někým seznámit. Marně.

Zamával na číšníka. Podíval se na hodinky. Za deset minut tři. Měla by přijít v celou. "Přejete si?" zeptal se číšník a on si objednal vodu s bublinkami.

Až přijde ona, zjistí, jestli pije alkohol, a případně objedná nějaké víno. Cítil nervozitu a znovu se podíval bezmyšlenkovitě na hodinky. A taky mu, bůhví pokolikáté, blesklo hlavou: Panebože, ať to není robotka.

Svatý Valentýn v roce 2039

Ve čtvrtek si tuto původně cizokrajnou tradici připomněla třetina českých párů. Valentýn zde zapouští kořeny, ale, pánové a dámy, není jisté, zda nám vydrží. Bude se třeba za 20 let ještě praktikovat namlouvání a milování v podobě, kterou známe dnes? A bude vůbec ještě existovat láska? Zeptali jsme se devíti autorů, které svými ilustracemi doprovodil Luděk Bárta.

Potkali se na platformě OnlyRealPeople. Jedné asi z pěti, které nabízejí on-line seznámení. Prý nejlepší. Určitě nejdražší.

Ale jemu nejde o peníze, přesvědčoval sám sebe, když jednou měsíčně odesílal předplatné.

"Naše algoritmy umí vypočítat vaše štěstí," zněl povzbudivě slogan firmy.

Neměl nic proti sexrobotům, ba naopak. Když se před dvaceti lety objevily první modely, patřil mezi ty, kteří to hned chtěli vyzkoušet. Vždy byl tak trochu geek. Miloval nové věci. Když Apple představoval nový typ iPhonu, stál celou noc ve frontě před obchodem.

Apple si asi pamatujete, to byla docela úspěšná firma. Jenže když telefony začaly nahrazovat mentální komunikátory, nebyla schopná nabídnout žádný slušný model. Pořád trvala na tom, že jde o módní vlnu. Poslední iPhone, který představila, měl dvanáct fotoaparátů a bezdrátový čip určený ke čtení myšlenek.

Pak zkrachovala. Ale je to stále legenda. Značku nedávno koupila jedna jihočínská státní firma a nabízí retromodel iPhone 4S.

Je to sice supervýkonný mentální komunikátor, ale skoro dokonale kopíruje klasický mobilní telefon. Zejména mezi mladými lidmi je hrozně žádaný. Byť nehorázně drahý.

Zase se podíval na hodinky. Přesně tři.

Když asi před deseti lety uvedla jedna firma sexuální roboty k nerozeznání podobné lidem, byla to naprostá senzace. Pár neziskovek sice protestovalo a požadovaly jejich zákaz, ale neměly šanci. Lidé prostě zjistili, že sex s roboty je nesrovnatelně lepší než sex, který mají mezi sebou.

Nástup sexuálních robotů vešel do historie jako vůbec nejúspěšnější a nejrychlejší uvedení jakéhokoliv produktu. Jestliže po prvním roce průzkumy hlásily, že asi dvacet procent pohlavních aktů mají lidé s roboty, po dvou letech už to bylo padesát procent a po pěti letech přes 95 procent.

Lidé prostě mezi sebou přestali souložit. Usnadnilo to i reprodukci, která dnes probíhá výhradně oplodněním in vitro a je zcela plánovaná. Sex mezi lidmi je výjimečný, a lékaři ho dokonce nedoporučují. Provozují ho jen jisté kmeny v Africe, které si udržují dávný způsob života, pak amišové v Americe a příslušníci některých extrémních náboženských skupin, jako jsou Svědci Jehovovi nebo Církev Václava Klause.

Lidstvo nikdy nebylo šťastnější. Dokonalý sex, navíc přístupný v neomezeném množství, jako by přepsal dějiny. A lidskou povahu. Mezi lidmi skoro zmizely konflikty a napětí, rozhostil se zvláštní klid a shoda, najednou bylo jasné, že se i politika brzy stane nadbytečnou.

Sociologové pojmenovali novou éru "dobou bonobo" podle druhu lidoopů podobných šimpanzům, kteří jsou nadměrným sexem pověstní. A podobně jako dnes lidé ho využívají nikoliv k reprodukci, ale hlavně jako prostředek ke komunikaci a řešení problémů.

HN

Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.