Michelangelův David
Foto: Shutterstock

Ta scéna možná vypadala takhle, ale třeba taky úplně jinak.

Početná komise nejváženějších mužů ve městě měla rozhodnout, kam se sochou, kterou si objednala u nadějného mladého umělce. To dílo se opravdu povedlo. Nebyl snad nikdo, kdo by ho veřejně zpochybňoval. Vedení města za něj zaplatilo nehorázně vysokou částku a teď by bylo rádo, kdyby se všichni zainteresovaní dohodli, kam ho umístit, aby bylo všem na očích a mohlo symbolizovat to dobré, co správní manažeři mohou svým občanům dát.

Po delší diskusi to vypadalo na střet dvou nejpodporovanějších návrhů – buď sochu vystavíme na hlavním náměstí před radnicí, anebo v podloubí sousedního domu (tam by prý byla lépe chráněna před nepřízní počasí).
Přibližně padesátiletý a ve městě nejrespektovanější umělec si v tu chvíli vzal slovo. Celý sál ztichl a soustředěně poslouchal jeho vyjádření, byl totiž široko daleko nepsaným arbitrem elegance. Sochu pochválil, upozornil na její nahotu, jež je snad až příliš provokativní na vystavování v centru města, a přiklonil se k názoru umístit ji do podloubí. K překvapení všech však raději kousek dál, než bylo navrhováno. Ano, až dozadu, tam zcela ke stěně…
Všichni byli poněkud zmateni, ale po určité době pochopili. To nebyl nestranný názor největšího z umělců. To zazněl hlas závisti a rivality. Nejen té mezigenerační, ale přímo té historické.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.