Chryslerův mrakodrap má 77 pater. Na jeho stavbu bylo použito 3 826 000 cihel a 20 960 tun oceli. Má 3682 oken. Podlahová plocha přesahuje 10 hektarů.
Foto: Shutterstock

Informace o tom, že je na prodej Chryslerův mrakodrap v New Yorku, stojí za pozornost. Je to nejspíš nejkrásnější výšková stavba světa, a pokud ne globálně, tak rozhodně na Manhattanu, tedy v samotném epicentru budov, které si vzaly za cíl prorážet svými vrcholy oblaka − z nedostatku místa, stejně jako z touhy ukázat technologickou převahu a ekonomickou sílu.

Zrod Chrysler Building, jak se mrakodrap oficiálně nazývá, spadá do období konce dvacátých let minulého století, kdy probíhaly vzrušující závody o nejvyšší "barák" planety. Tehdy, už od roku 1913, držel prvenství newyorský obchodní dům Woolworth architekta Casse Gilberta vysoký 241 metrů. Walter Percy Chrysler, zakladatel fabriky na automobily, si proto najal architekta Williama Van Alena, aby mu navrhl dům, jemuž nebude rovno. Zároveň vznikala budova Manhattan Bank, nynější Trump Building, jejíž architekti H. Craig Severance a Yasuo Matsui též usilovali o rekord. V dubnu roku 1930 se jim to povedlo. Dosáhli výšky 283 metrů. Ale radovali se jen o něco více než měsíc.

jarvis_5c51c0fd498e40fdfd19ac98.jpeg
Chryslerův mrakodrap si „zahrál“ ve filmu Muži v černém 3, který roku 2012 natočil režisér Barry Sonnenfeld.
Foto: Profimedia
HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.