Jizerská padesátka je pro lyžaře nezbytností
Foto: archiv SkiTour

Někdejší juniorská mistryně světa v běhu na lyžích z roku 1999 a trojnásobná mistryně světa ve Spartan Race Zuzana Kocumová má s legendárním závodem dlouholeté zkušenosti. A tak těm, kteří by se chtěli zúčastnit Jizerské padesátky třeba poprvé, může poradit. "Nenechte se příliš vyhecovat a znervóznit davem," říká. "A zbytečně nepřepalujte tempo, abyste si užili krásný závod a společnost stejně poblázněných lidí okolo sebe."

Pro Zuzanu Kocumovou je Jizerská padesátka srdeční záležitostí. "Mám s ní spojeno spoustu vzpomínek, jezdili ji moji rodiče, táta má skoro všechny ročníky," říká liberecká závodnice. Její otec Miroslav Kocum startoval poprvé v roce 1970 a patří do Klubu mistrů − lidí, kteří mají za sebou více než třicet startů. Takových se najde sto třicet a 8. až 10. února, kdy se jede letošní ročník, určitě přibudou další.

jarvis_5c49abfc498ef7ffb06a2231.jpeg
Foto: Miloš Lubas

Na začátku byla smrt

Historii závodu zná pod Jizerskými horami snad každý, je však spjata s největší českou horolezeckou tragédií. První ročník se konal v roce 1968 vlastně proto, že se horolezci z TJ Lokomotiva Liberec nedokázali dohodnout, kdo z nich by se měl zúčastnit slavné Krkonošské 70. Rozhodnout měl nominační závod. Jeho stopu Jizerskými horami tehdy prošlapal známý podivín Gustav Ginzel a projela se po ní padesátka závodníků, většinou horolezců a jejich kamarádů. V únoru roku 1970 jelo nový závod i čtrnáct horolezců, převážně z Liberce a Jablonce nad Nisou, kteří o pár měsíců později zahynuli pod peruánskou horou Huascarán.

Od následujícího roku nesl závod, který mnozí z nich spoluzakládali, přídomek Memoriál expedice Peru 1970. Na startu stály i vdovy po horolezcích Eva Novotná a Míla Raslová. Později jely padesátku ještě mnohokrát, Eva Novotná ji dokonce dvakrát vyhrála. To už počty závodníků strmě narůstaly. Absolutní rekord padl v roce 1977, kdy se do jizerskohorské bílé stopy vydalo 6974 lyžařů.

V 80 letech jezdí na výkon

jarvis_5c49abfd498ef7ffb06a2239.jpeg
Už sto třicet lyžařů patří do Klubu mistrů Jizerské padesátky. Vstoupí do něho ti, kteří mají za sebou více než třicet startů na tomto proslulém závodu.
Foto: archiv SkiTour

Mezi nimi běžel také Jaroslav Haupt z Prahy. Vloni mu bylo osmdesát let, letos je opět mezi přihlášenými a chystá se na hlavní padesátikilometrovou trať. "Loni jsem to zvládl za čtyři a půl hodiny, takže ještě nehodlám končit," říká přesvědčeně.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.