Herečka a moderátorka Tereza Kostková
Foto: ČTK
Když Tereza Kostková křtila nový díl detektivky o Phryne Fischerové, neváhala se obléknout ve stylu hlavní hrdinky. Šaty z 30. let jí padly jako ulité. Známá herečka má totiž smysl pro eleganci a slabost pro knihy.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Teď momentálně tam po mně pokukuje román Alessandra Baricca Oceán moře, protože mě nadchlo už jeho Hedvábí. A vracím se také ke knize úplně jiného žánru − Středověký symbolismus v západní kultuře. Baví mě téma a zaujal mě postoj autora.

Máte nějakého zvláště oblíbeného autora?

Autoři jdou ruku v ruce se životem, zráním a tématy, která potřebuji nebo hledám. Měla jsem různá období, kdy jsem se setkávala vždy s jedním autorem, dnes spíš střídám tematiku dle doporučení nebo vlastní volby a nejsem už vedena jménem autora. Díky tomu se seznamuji s více autory. Dříve jsem měla období Zweiga, Irvinga, Márqueze a také Agathy Christie. Aktuálně se italský mág Baricco řadí k takovým, jejichž dílo mě zajímá více než v jedné ukázce.

Co jste četla jako malá holka?

Na Eduarda Petišku nedám dopustit. Milovala jsem také velkou knihu ruských pohádek Krása nesmírná a dospívání nemohl doprovázet nikdo jiný než Stanislav Rudolf. Jeho Pusinky jsem četla snad stokrát, pak už přišly knihy jako Den trifidů a další.

Kterou knihu si v tomto životě ještě určitě musíte přečíst?

Je jich určitě hodně, ale ještě nevím které. Až dočtu, budu teprve moci říct: to je dobře, že mě tato kniha v tomto životě neminula. To už jsem si řekla třeba u Irvingovy Modlitby za Owena Meanyho nebo Orwellovy knihy 1984.

Žijete divadlem − můžete doporučit nějakou zajímavou knihu z této oblasti?

Mohu doporučit divadelní hry, ale pokud čtenáři sami nejsou dramaturgy či režiséry, doporučuji divadlo v neteoretické podobě. To je jeho podstata.

Se kterou autorkou byste ráda zašla na skleničku dobrého vína?

Mám příležitost setkávat se s Hankou Hindrákovou a vždy se jí ptám, jak to, že se nebojí jezdit do složitých oblastí Afriky a vozit tak zajímavá témata, jaká odtamtud vozí.

A s kterým autorem byste se nebála strávit desetihodinový let? Anebo byste si s ním rovnou troufla ztroskotat na pustém ostrově?

Ostrov s někým, kdo kromě psaní umí také rozdělat oheň a skolit medvěda. Pak bych se ho zeptala, co shledává náročnějším, zda medvěda, či román. A v letadle bych se ptala na všechno jiné, než je psaní, protože mě vždy moc zajímá i druhá stránka mince.

jarvis_5c407dee498e10d52fdcac88.jpeg
Foto: archiv nakladatelství