Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová
Foto: Lukáš Bíba
Dana Drábová se během posledního roku několikrát postavila českému prezidentovi. Vadí jí sice neochota lidí přemýšlet a vystupovat se svých komfortních zón, sama se ale označuje spíše za člověka, který není náchylný k obavám.

Dana Drábová zažila událostmi nabitý rok, během nějž se přinejmenším dvakrát veřejně postavila českému prezidentovi Miloši Zemanovi. Zdvořile, věcně, ale účinně. Nejprve šlo o kauzu otravy někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala jedovatou látkou označovanou jako novičok. Případ dostal "domácí" rozměry ve chvíli, kdy prezident oznámil, že vzorek smrtící chemikálie kdysi vyrobilo i Česko.

"Látka, která u nás byla předmětem úspěšné nebo neúspěšné mikrosyntézy, byla chemicky jiná než ta, která byla použita v britském Salisbury. S definitivní platností," řekla tehdy předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. A s podobnou rozvahou reagovala i na další politicky citlivou otázku: která společnost připadá v úvahu při možné dostavbě nových jaderných bloků v Česku. Namísto ruského Rosatomu − například − zmínila dobré reference Jihokorejců.

Dana Drábová nejspíš šetří energii na lepší věci než půtky s politiky. A pokud jde o výhledy do budoucna, nevěští společnosti nic tragického.

Co nejzajímavějšího jste se loni dozvěděla?

Každý den se dozvím něco zajímavého. Tím je život krásný. Vybrat jednu věc nedokážu. Ale třeba: v historii naší planety byla období, kdy teplota vzrostla či poklesla o 10 stupňů během sta let. A život se tomu přizpůsobil. Jen byl jiný.

Co nejzajímavějšího jste se loni naučila?

Při projektu Pomáháme fotografiemi se čas od času setkávám s mentálně postiženými kamarády, což je vždy zážitek a veliká zkušenost. Jak může být život jednoduše šťastný. Když mají radost, smějí se naplno. Když jsou smutní, naplno pláčou. Když se jim líbíte, popadnou vás za ruku. Když se jim nelíbíte, otočí se k vám zády. Jejich svět je stejně bohatý a krásný jako ten náš. A mnohem upřímnější.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.