Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima
Foto: Milan Bureš
Pevnou jistotou v neklidném světě je pro rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu to, že rok má 365 dní a den 24 hodin. Ostatní věci jsou proměnlivé.

V loňském roce hodně cestoval, nejen v zahraničí, ale především po regionech České republiky. "Potvrdil jsem si, jakou sílu má naše země v šikovných, pracovitých a úspěšných lidech. A toto poznání chci uplatňovat všude, kde to jen bude možné," říká rektor a zároveň biochemik a lékař Tomáš Zima.

Budeme-li rekapitulovat a začneme-li tedy úspěchy a schopnými lidmi, nemůžeme přehlédnout informaci o tom, že Karlova univerzita na konci loňského roku prodala americké firmě Svenox Pharmaceuticals nové látky proti tuberkulóze, na jejichž výzkumu pracoval tým Alexandra Hrabálka z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Za úspěch lze také považovat červnové založení Charles University Innovations Prague (CUIP), jejímž cílem je zvýšení možností uplatňování vědeckých objevů v praxi. Prodej patentu na látky proti tuberkulóze byl pro CUIP prvním úspěšným kontraktem.

Loni vznikla také Evropská univerzitní aliance 4EU, a to mezi pařížskou Sorbonnou, Heidelbergem, Varšavou a Univerzitou Karlovou, a Tomáš Zima mohl také přivítat na domácí univerzitní půdě 60 nových profesorů, aniž by musel vést diskuse s prezidentem, nebo dokonce proti jeho postupům protestovat. Rektor se jistě také radoval ze znovuobjevení zakládací listiny Univerzity Karlovy, kterou podepsal papež Kliment VI. v roce 1347, ale naopak horké chvilky mu asi přinesla kauza prorektora pro vnější vztahy Martina Kováře. Ten byl obviněn z plagiátorství a těsně před koncem roku na svou funkci rezignoval.

Měl jste − evidentně − náročný rok. Kterou informaci, již jste se dozvěděl, považujete za veskrze pozitivní?

Rok má stále 365 dní a den 24 hodin. To není převratná novinka. Ale je to pro všechny pevná jistota ve velmi neklidném světě.

A jakou informaci naopak považujete za nejnebezpečnější?

Za velké nebezpečí pro každého z nás považuji intenzitu, s jakou se ve společnosti šíří a uplatňují fake news, lži a dezinformace. Je alarmující, jak lehce mohou podobné manipulace pošlapat životy i kariéry slušných a pracovitých lidí.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.