Dokumentaristka Jana Tomanová
Foto: archiv Jany Tomanové
Dokumentaristka Eva Tomanová točí filmy se silnými příběhy a také právě takové příběhy ráda čte.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Na nočním stolku mám teď knihy tři − Poslední dny slávy od americké autorky Jaimy Gordonové, což je román z dostihového prostředí, velmi silný a dobře napsaný. Potom knihu režiséra Ivana Fíly, jmenuje se Muž, který stál v cestě. Je o osobní odvaze Františka Kriegela. No a také Harryho Pottera, kterého čtu s dětmi.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Neřekla bych, že mám jednoho oblíbeného autora, spíš různá období. Ale obecně mám ráda silné lidské příběhy a dobře vykreslené charaktery. Mám ráda knihy, které se mnou zůstanou, na které musím myslet, i když je dávno dočtu.

Co jste četla, když jste byla malá holka?

Milovala jsem pohádky. Pamatuji si na tlustou knihu slovenských pohádek, kterou jsem četla pořád dokola, byla ve slovenštině.

Kterou knihu byste si chtěla přečíst, stále není dost času, ale vy víte, že to prostě musíte v tomhle životě stihnout?

Obecně to jsou knihy, které mají nad pět set stránek. Těch se bojím, protože když se začtu, neumím přestat. Dlouhou dobu jsem tak vedle sebe měla například knihu od Anthonyho Doerra Jsou světla, která nevidíme, ale už jsem ji přečetla. Je skvělá, poutavě psaná, dojemná, už si nejsem jistá, ale asi jsem na konci brečela.

Se kterou autorkou byste ráda zašla na skleničku dobrého vína?

S Kateřinou Tučkovou. Líbí se mi její přístup k psaní, přijde mi inspirativní, má trochu dokumentární styl, což je mi blízké. Kdysi jsem si od ní koupila Vyhnání Gerty Schnirch a od té doby čtu všechno.

A se kterým autorem byste se případně nebála strávit desetihodinový let přes oceán, anebo i ztroskotat na pustém ostrově?

Mark Haddon. Napsal jednu z mých nejoblíbenějších knih Podivný případ se psem. Četla jsem ji před lety a pořád je ve mně. Povídat bych si s ním asi začala o téhle knize, pak jiných knihách, ale vzhledem k udávané délce letu by asi přišla řeč i na pustý ostrov.

jarvis_5c125a71498e6a73a203e5eb.jpeg
Foto: archiv ČT