Trojnásobný držitel ocenění Sommeliér roku David Král
Foto: archiv Davida Krále
Trojnásobný držitel ocenění Sommeliér roku David Král má zajímavé povolání. Není divu, že si ve volných chvílích také čte o víně.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Právě teď mám místo knih na nočním stolku anglické i české časopisy o víně − Decanter nebo Wine & Degustation − a skripta, protože se učím na zkoušky vinařské akademie v rakouském Rustu. A v blízkosti stolku, protože by se na něj nevešel, mám ještě Světový atlas vína od Hugha Johnsona a Jancis Robinsonové. V tom si teď také často listuji.

A co si nejraději čtete, když si zrovna nečtete o víně?

Nejčastěji severské detektivky − od Larse Keplera, Joa Nesbøho a dalších autorů, ale mezi mé oblíbené spisovatelky patří i královna detektivek Agatha Christie.

A když není nálada na detektivku?

Mimo tento žánr mě v poslední době velice oslovil americký spisovatel Anthony Doerr. Jeho román Jsou světla, která nevidíme jsem koupil původně manželce, a pak jsem ho přečetl jedním dechem, dřív než ona.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

V dětských letech ani v pubertě jsem rozhodně nebyl velký čtenář. Matně si pamatuji na Boj o první místo od Jaroslava Foglara. Jako sportovec a profesionální fotbalista jsem také četl dříve především životopisné knihy sportovních vzorů, jako byli Pavel Nedvěd či Andre Agassi nebo Jaromír Jágr.

Napadne vás jméno nějaké autorky, kterou byste rád pozval na sklenku dobrého vína?

Určitě bych si rád na víno zašel s Jancis Robinsonovou, v podstatě nejslavnější autorkou knih o víně. Ví o něm opravdu mnoho. A na co bych se jí rád zeptal? Jaké víno si dá a které má nejraději.

A se kterým autorem byste vydržel desetihodinový let, nebo dokonce se nebál ztroskotat na pustém ostrově?

Při létání si nejraději čtu nebo spím. Tak nevím. Možná bych si vybral Daniela Defoa, přece jen má díky Robinsonovi alespoň teoretické zkušenosti a byla by tam aspoň malá pravděpodobnost, že přežijeme.

jarvis_5bfff259498e6a73a07d5fb1.jpeg
Foto: archiv nakladatelství