Majitel nakladatelství Argo Milan Gelnar
Foto: Richard Klíčník
Milan Gelnar vydává v nakladatelství Argo knihy od spousty zajímavých autorů, na pustém ostrově by ale ani s jedním z nich ztroskotat nechtěl.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Catherine Merridaleová: Lenin ve vlaku. To je fascinující popis příběhu cesty jednoho z mnoha revolucionářů své doby − pana Uljanova − a jeho druhů ze švýcarského exilu do Ruska, kde měl tento revolucionář sehrát roli užitečného idiota. Historická kniha roku 2016 ve Velké Británii. Právem. A Eva Límanová: Chodí pešek okolo. Autobiografický, citlivý příběh rodiny ohrožené německou okupací viděný očima šestileté holčičky. Pro mne kniha roku. Autorka, bývalá redaktorka nakladatelství Sixty-Eight Publishers a stanice Hlas Ameriky, již pracuje na volném pokračování, které by mělo obsáhnout roky poválečné až do emigrace v roce 1967. Těším se!

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Moc se k již přečteným knihám nevracím. Ale v jinošství jsem vícekrát četl některé opusy Richarda Brautigana, Izáka Bábela, Michaila Bulgakova, Jacka Kerouaca, Hermanna Hesseho, Bohumila Hrabala, Josefa Škvoreckého…

A co jste rád četl, když jste byl malý kluk?

Při nemoci mi zpestřoval pelešení Tarzan a Biggles, to býval svátek. Tatínek u souseda napůjčoval prvorepubliková vydání a četli jsme oba − znovu a dokola. Pak to byli také Jack London, Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga, Lovci mamutů, Vinnetou, Rychlé šípy a další dobrodružné příběhy. Dobrodružná povaha ale nejsem, spíše úzkostný neurotik.

Kterou knihu si v tomto životě ještě určitě musíte přečíst?

Herman Melville − Bílá velryba, nový překlad od Šimona Pellara. Snad to jednou dám.

Se kterým autorem byste rád zašel na skleničku dobrého vína?

Dobře se klábosí nad skleničkou s Emilem Haklem. Jáchyma Topola rád poslouchám při "suchých" toulkách krajem.

A dovedete si představit, že byste s některým ze spisovatelů prodebatoval dlouhý let přes oceán, nebo s ním dokonce ztroskotal na pustém ostrově?

Dlouhé lety trávím konzumací vína a sledováním Bollywoodu. A nehodlám tento rituál měnit. Autoři, které znám osobně, jsou nepraktičtí tvorové, představa pustého ostrova s nemehlem po boku? Ne! Ne! Ne! Ale mezi "našimi" autory je mořeplavkyně Isabelle Autissierová, několikrát obeplula zeměkouli, ztroskotala, o přežití na pustém ostrově napsala fascinující román Náhle sami. Ale vedle této dámy bych byl za nemehlo já… Takže NE!

jarvis_5bf6b553498e6a73a0282866.jpeg
Foto: archiv vydavatelství