Předvánoční čtení
Foto: archiv nakladatelství
Ještě pár dnů a bude tady první adventní neděle. Jinými slovy - za pět minut dvanáct, jestli chcete najít ty správné dárky pod stromeček.

Komiksové vzpomínání
Lucie a Pavel Kořínkovi: Punťa. Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934−1942), Akropolis

Odkrývání zavátých cest českého komiksu zdárně pokračuje. Lucie a Pavel Kořínkovi uvádějí na předvánoční knižní trh čtenářsky i badatelsky atraktivní novinku. Velkoformátová kazeta obsahuje odbornou knižní studii, almanach s komiksovými příběhy, sešit se všemi obálkami časopisu Punťa a soubor pohlednic, respektive rozvrh hodin − vše s motivy kdysi nesmírně oblíbeného hafana Punti. Ten se narodil v roce 1934 nejprve na stránkách Listu paní a dívek coby obrázková příloha, aby se za rok osamostatnil v první dětský časopis. V měsíčníku, později čtrnáctideníku, do roku 1942 vyšlo zhruba 500 epizod, z nichž editoři do svého souboru vybrali na 200. Ukazují v nich, jak nejprve námětově nahodilé partie začaly směřovat k větším tematickým celkům (například opakovaná setkání s dobovým filmovým fenoménem v podobě klaunského dua Laurel a Hardy, dobrodružství v Habeši či filmování s dětskou hvězdičkou a pozdější velvyslankyní v polistopadovém Československu Shirley Templeovou). Ty signalizovaly propojení s aktuálním děním. A i když Punťa patřil do linie komerčně úspěšného čtiva pro děti − na rozdíl třeba od výrazněji výchovně pojatých Rychlých šípů tisknutých na stránkách Malého či Mladého hlasatele −, svou funkci plnil více než důstojně. Časopis doplňovaly zajímavé zprávy, prózy na pokračování, veršování, hádanky, křížovky i soutěže. Poněkud naivní staré historky s Punťou, jeho partnerkou Kiki a paničkou Hanou možná sice úplně nevyhrají nad sériemi drakonických krváků, na něž jsou zvyklí dnešní čtenáři. Mají ale možnost ukázat, že kdysi proklestily cestu všem svým poválečným následovníkům.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.