K jeho desátému výročí je v Doxu k vidění výstava Vítejte v těžkých časech. Fotografie přibližuje instalaci kubánského umělce Antuana Rodrigueze, jenž boxovací pytle ozvláštnil tvářemi diktátorů.
Foto: Jan Slavík

Je tomu deset let. Seděl jsem v kanceláři Leoše Války v čerstvě otevřeném Doxu a poslouchal příběh o tom, jaké to bylo proměnit bývalou továrnu z konce devatenáctého století na centrum současného umění. Předtím jsem se s ním nikdy nesetkal. Byl pro mě tak trochu tajemnou postavou. Věděl jsem jenom to, že se zajímá o umění a žil v Austrálii, ale už jsem neměl ponětí, že tam měl firmu specializující se na práce ve výškách, takže kupříkladu opravoval operu v Sydney od Jørna Utzona, což je jedna z největších architektonických ikon všech dob. Tím si Leoš Válka okamžitě získal mou pozornost a respekt. V devadesátých letech se vrátil do Prahy a stal se developerem věnujícím se výstavbě rezidenčního bydlení. Jednoho dne roku 2002, když hledal vhodné industriální objekty na vytvoření loftů, ocitl se v pražských Holešovicích, které se vzpamatovávaly z ničivých povodní. Při tomto průzkumu narazil na výrobní halu, v níž spatřil ideální prostory nikoliv pro bydlení, ale pro budoucí galerii. Spolu se třemi kamarády dal dohromady peníze − a za šest let Dox zahájil provoz.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.