Jana Henychová tráví v zimě čtyři měsíce ve Švédsku a trénuje. V létě se věnuje práci s dětmi, vypráví jim o polárních psech a o přírodě.
Foto: archiv Jany Henychové
Tisíce kilometrů se spřežením drsnou severskou krajinou. V extrémních podmínkách se Jana Henychová cítí šťastná.

Musherka Jana Henychová se pravidelně účastní nejdelších skandinávských závodů psích spřežení Femundlopet na 600 kilometrů a Finnmarkslopet na tisíc i 500 kilometrů. A jako jediná Češka tento trojlístek nejtěžších evropských klání dokončila.

"Když je zima, jsem jako ryba ve vodě. Bytostně trpím v horku − nejsem schopná myslet, pracovat, dýchat," vysvětluje musherka z Jizerských hor, kde žije se svou smečkou sibiřských huskyů. Nejsevernější závod psích spřežení planety a třetí nejdelší závod na světě, norský tisícikilometrový Finnmarkslopet, který už se prý ve skutečnosti natáhl na 1200 kilometrů, dokončila jako první cizinka. "Také pro psy je to trochu extrém," uznává musherka.

Vzduch je jak jehličky

"Musím si trať rozdělit na osmdesátikilometrové úseky, ty jsou psi zvyklí uběhnout. Při závodě jim ale zkracuji dobu odpočinku," přibližuje Jana Henychová svou taktiku. Ona i psi odpočívají čtyři hodiny, pak zase vyrážejí na trasu. Jediné pomoci zvenčí se dočkají na kontrolních bodech, kde může závodnice potkat svůj tým. "Podají mi uvařený čaj, já jim dám zmrzlé psí botky a své mokré boty. A hlavně jim můžu odevzdat psa, který už nemůže." Místo unaveného zvířete ale do smečky jiné zapřáhnout nemůže.

Šediváčkův long odstartuje v lednu
jarvis_5bd1cbef498e15d21f3ccbad.jpeg

Smutná událost dala před jedenadvaceti lety název nejznámějšímu tuzemskému závodu psích spřežení Šediváčkův long, jehož nejbližší běh odstartuje 22. ledna příštího roku. Den před zahájením prvního ročníku závodu přes hřebeny Orlických hor v únoru 1997 totiž utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi a jednoho z nich – sibiřského huskyho Šediváka – zastřelil místní občan.
Šediváčkův long se nyní běží každoročně na konci ledna a jeho mezinárodní věhlas roste. Dvě tratě dlouhé 222 a 333 kilometrů vedou po hřebenech i po nádherné polské straně Orlických hor.
Závod má čtyři etapy s jedním povinným bivakem na louce za starým statkem u obce Souvlastí. Základnou závodu se stala chata Kristýna v osadě Jedlová, jež je součástí obce Deštné v Orlických horách. Z Jedlové se startuje a koná se zde vyhlášení závodu. Pořadatelé tady připravují také zázemí pro návštěvníky s několika stánky. Nejzajímavější je však pro diváky zázemí závodníků – místa, kde psi odpočívají před absolvováním denní dávky kilometrů i po něm, tzv. stake-outy.

Noci, kdy hrozí největší zima, tráví závodní tým v bivacích. "Jednou se mi v Norsku stalo, že jsem se vzbudila zimou a říkala si, že snad chcípnu. Ale zatím jsem vždy nalezla dostatek síly vstát. I když máte dobrý spacák a oblečení, při velké únavě už termoregulace správně nefunguje. Musíte se začít hýbat, pak se zahřejete," vysvětluje blonďatá žena s houževnatostí aljašských zlatokopů.

O tom, že v nehostinné přírodě se člověk musí spolehnout především na vlastní zkušenosti a pevnou vůli, ví Jana Henychová své. "Nepříjemné třeba je, když jedete, mrzne a najednou je přes cestu potok. Hned máte mokro v botách. Když si je okamžitě nevyměníte − a ono se vám nechce, protože zpočátku se voda v botách ohřeje − zmrznou na šutr a pak už přezout nejdou. Být líný a říkat si, že je to ještě dobré, to je cesta do pekel. Ke smrti."

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.