Tomáš Garrigue Masaryk byl po roce 1918 úspěšný, slavný, ale vyčerpaný muž. Ovšem možná měl více času se věnovat rodině, například vnukům, i přátelům.
Foto: ČTK
5 otázek pro Pavla Kosatíka, který svou nejnovější knihu o prvním československém prezidentovi nazval Jiný TGM. Vydává ji nakladatelství Paseka 18. října v rámci Velkého knižního čtvrtku.

1. Přídavné jméno "jiný" směřuje k objevu. Dá se ale ještě v souvislosti s TGM něco objevit? Není už popsaný shora dolů, s prominutím?

Jiný znamená ne ten tradovaný. A my jiného než tradovaného nemáme. Za jeho života bránil kritickému pohledu Masarykův kult, potom byl TGM za obou totalit zakázán. Po listopadu vyšla řada dobrých masarykovských knih Kovtunových, Opatových a dalších. Ale nejsem si jist, zda jsme si tehdy TGM, právě v reakci na ten předchozí komunismus, opět nezjednodušili a nestvořili si z něj nový mýtus. Čtu ho a čtu o něm dlouho, a že by byl popsaný zdola shora, jsem si nikdy nemyslel ani vteřinu. Historické poznání přece nelze chápat tak, že věci jednou objevené se stanou závaznými a platnými i pro další generace. Je to jinak, každá generace se k minulosti vztahuje po svém, potřebuje z ní a vybírá si z ní něco jiného. Přistupoval jsem proto k té práci asi takhle: věděl jsem, že je napsané a nabádané leccos, ale že ty věci nejsou dostatečně promyšlené s ohledem na dnešní dobu.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.