Po jablkách by podle Kamila Kutiny (na snímku vpravo) a Zdeňka Musila slivovice rozhodně chutnat neměla.
Foto: Honza Mudra
Jen voda a ovoce, nic víc v jejich lahvích není. Čeští a moravští destilatéři dokazují, že pálenka může být alkohol na úrovni.

Říká se mu pálenka, kořalka nebo šnaps. Tradiční ovocný destilát se v českých zemích vyrábí už několik staletí. Mít ve spíži schovanou slivovici, malinovku či hruškovici je skoro povinností každé domácnosti. A moravští lihovarníci navíc tvrdí, že u nich se nepálí snad jenom v kostele.

Není však kořalka jako kořalka. Stejně jako u vína, piva a ušlechtilých alkoholů, existují horší i lepší varianty. "Češi mají zkažené chutě levnými pálenkami ze supermarketu," krčí rameny jeden z malých destilatérů Jan Kadlec, který se rozhodl mýtus o laciné pachuti ovocných lihovin zbořit a dokázat, že pálit lze poctivě.

reklama

Podobných nadšenců v poslední době přibývá. Shodují se, že jim cestu před lety ukázal průkopník Martin Žufánek. Jeho kořalky, likéry a giny se dnes servírují v nejlepších restauracích.

Do pálenic a lihovarů putuje především ovoce, které pěstitelé nejsou schopni zpracovat jiným způsobem. Letos je to extrémní. Sezona překvapila brzkou sklizní, cukernatostí ovoce i množstvím úrody, nad kterým "paliči" kroutí hlavou. Musí se dost otáčet, aby ovoce zpracovali, a tak oheň v jejich měděných kotlích téměř nezhasíná. Ale když přijdou hosté, platí nekompromisní pravidlo: nevymlouvat se a koštovat.

Třešňovice po jablkách nechutná

Ani Palírna Radlík v Jílovém u Prahy v této sezoně nevychládá. Pálí se tu prakticky nepřetržitě, přitom se areál zdejší pěstitelské pálenice intenzivně rekonstruuje a také z okolních nevyužitých budov majitelé budují ovocný lihovar.

"Pálenice běží už dvacet let, rozhodli jsme se ji rozšířit, aby si tu lidé mohli pálenky také kupovat. Máme na to koncesi už dlouho, ale zatím nebyl čas ani prostor," vysvětluje Zdeněk Musil, který s kamarádem podnik založil.

Nejlepší ovoce je v tekutém stavu.
Foto: Honza Mudra

"Koštování pálenek je naše dlouholeté hobby. Tak jsme se rozhodli, že moravskou tradici rodinných pálenic přivezeme do Čech a z toho, co nás baví, si uděláme práci," usmívá se majitel, který v Praze zároveň provozuje restauraci Bílá kráva zaměřenou na steaky z francouzského plemene Charolais.

Letošní ovocná sezona přišla skoro o měsíc dřív a Zdeněk Musil ji už nyní hodnotí jako nejsilnější ročník vůbec. "Sledujeme křivku extrémního nadbytku ovoce, které nám zákazníci vozí. Obvykle ho vůbec nebývá tolik, protože lidé z úrody v první řadě zavaří kompoty a marmelády."

Letos ale v takzvané závozní dny stojí fronta až na hlavní ulici a před vchodem do pálenice jsou naskládané stovky beden s ovocem všeho druhu.

"Nebojte, tyhle sršně jsou ochočené. Navíc tu mají spoustu jídla, takže nebudou útočit na člověka," mrkne vrchní destilatér Kamil Kutina, který má v Radlíku pálení na povel. Jako správný patriot si oblékl tričko s logem firmy a vysvětluje, že při degustaci pálenky je důležitá nejen vůně a chuť, ale také ovocný charakter.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.