Napětí k létu patří
Foto: archiv
Můžete ho samozřejmě zažít na vlastní kůži při prázdninovém putování, ale bezpečnější bude, když vás dostihne nad stránkami dobré detektivky.

Krátký příběh dlouhého soumraku
Karin Tidbecková: Sobí hora, Kniha Zlín

Švédská autorka Karin Tidbecková zvolila povídku jako svůj hlavní výrazový prostředek. Na malém formátu přitom dokáže vybudovat podobně vzrušenou atmosféru, na jakou její kolegové potřebují stovky stran. Třináct povídek sdružených v nerozsáhlém souboru Sobí hora je výživným čtením, v němž se mísí prvky sci-fi, fantasy, lidových báchorek, tajemných mýtů a kdoví čeho dalšího. Vyprávění je plné niterné magie, ta přitom nevstupuje do situací odnikud zvenčí. Jako by zde byla přítomna od nepaměti.

Příběhy jsou zprvu prosté. Figuruje v nich muž, který miluje vzducholodi. Výměna dopisů. Ponaučení o mytickém skandinávském pyretovi, tvoru, kterého ani christianizace tak docela nevyhladila. Nebo zkazka o maličkém stvoření, které mladá žena vypěstovala na balkoně.

reklama

Vše je zahaleno tíživou náladou, k níž mají seveřané podle autorky sklon. Vždyť podstatnou část roku tráví životem po soumraku. Ne, slunce zde opravdu moc nesvítí.

Útěk a zmizení
Tim Weaver: Údolí mrtvých, Mystery Press

Na vysvědčení samé jedničky, sladkých 17 let, chápající rodina. A přece se něco zásadního stane. Něco, co přivede mladou Megan k útěku z domova. Nezvěstná je už půl roku. Naštěstí je tady David Raker, soukromý detektiv, specialista právě na takové případy, tedy na pátrání po zmizelých. Nejen že umí jít sveřepě po stopě, dokáže pochopit také tu bolest, kterou prožívají rodiče připravení o svého potomka. Možná právě tato dovednost je při jeho práci tím trumfem navíc.

Tentokrát ale David záhy zjistí, že mnoho věcí není takových, jak se zdá. Ani interpretace minulosti nemá jedinou verzi. Kde se dozví pravdu? Mrtví nepromluví a živí už vůbec ne. Jisté je jediné: Megan, pokud by už byla po smrti, není první zdejší obětí.

Autor Tim Weaver je bývalý novinář a autor devíti detektivek včetně té nejznámější − Honu na mrtvého.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.