Estetickou lipomodelací si můžete nechat zdokonalit postavu, máte-li pocit, že jsou některé vaše partie nesouměrné. Ano, důvodem může být jen čirý pocit, ale i lenost, přejídání či rodinné geny. Anebo tvrdá realita zapříčiněná odstraněním nádoru prsu. Plastický chirurg a inovátor Libor Streit má v popisu své práce všechny možnosti přenosu tukových tkání, při nichž lékař bojuje s nedokonalostmi pacientova těla. Ale o té poslední, nejzávažnější variantě se při naší schůzce rozpovídá nejdřív.

"Dosud tyto zákroky nebyly hrazeny ze zdravotního pojištění. To se teď změní," říká spokojeně. Setkáváme se totiž bezprostředně poté, co absolvoval úspěšné jednání na ministerstvu zdravotnictví. "Už jednou se to nepovedlo, tohle byl reparát. A naštěstí vyšel, což je skvělé," neskrývá radost.

Úspěch se rozhodneme oslavit lákavě vyhlížejícím obědovým menu restaurace v Tančícím domě, s výhledem na Pražský hrad. A když už mluvíme o oslavách, je potřeba zmínit, že Libor Streit nedávno uspěl také ve startupové soutěži Green Light. Za jeho Bellecup, revoluční přístroj na odběr a zpracování tuku při plastických operací, ho porota ocenila třetím místem. "Takhle vypadá prototyp," ukazuje na průhlednou nádobu z 3D tiskárny, která se vejde tak akorát do ruky.

"Zákrok funguje na principu liposukce. Ta se provádí v místech s nadbytkem tělesného tuku, jako jsou břicho, stehna nebo hýždě," vysvětluje. Aby nedošlo k masivnímu krvácení, ředí se odebíraný tuk fyziologickým roztokem s adrenalinem. Jenže aby se pak mohl aplikovat na požadované místo, musí se voda zase odstranit. "Běžně se tkáň odsává pomocí injekčních stříkaček, což je velmi pracné i časově náročné. Bellecup by měl celý mechanismus usnadnit, zkrátit dobu operace i anestezie, a tak zároveň ušetřit rozpočet kliniky."

Všechno se doučíš

Nápad na inovační přístroj plastický chirurg nosil a rozvíjel v hlavě tři roky. "Tyto operace provádím velmi často a jejich složitost se mě přirozeně dotýká. Tak jsem se snažil vymyslet něco, čím bych obor posunul trochu dál," vzpomíná na prvotní impulz.

Na chytré technologické řešení přišel možná také díky tomu, že nestudoval gymnázium, nýbrž strojní průmyslovku. "Ano, je to trochu zvláštní, jít ze strojárny na medicínu. Ale můj táta je strojař a velký pragmatik a vždycky mi říkal, že oborová střední škola je mnohem lepší než gympl. A že po strojařině můžu dělat vlastně cokoliv, že se všechno doučím."

Když vznikl první funkční prototyp Bellecupu, začal zjišťovat, jak přístroj dostat na trh. Sjednal si tedy schůzku v jedné firmě vyrábějící zdravotní pomůcky a prostředky. "Vůbec jsem netušil, jak to chodí. Očekával jsem, že se toho firma chytí jako zajímavého nápadu a o všechno se postará. Ale oni mě víceméně odmítli," vzpomíná Libor Streit, jak své první inovační dílo zklamaně uložil "do šuplíku".

A pak pomohla shoda náhod. Během svého působení na jedné ostravské klinice plastické chirurgie se setkal s pacientkou, která mu pověděla o existenci akceleračních programů Green Light, jež v moravskoslezské metropoli pořádá každoročně Centrum podpory inovací Vysoké školy báňské. "Vyprávěl jsem jí o svém nápadu. Dala mi kontakt, já se přihlásil a konečně to začalo nabírat obrátky − dostali jsme dotaci a podali žádost o udělení mezinárodního patentu."

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se