Nikola Carič a Lukáš Smetana jsou dva ze tří inovátorů, kteří stojí za projektem Dustee.
Foto: Tomáš Tesař
Znečištění ovzduší je velkým tématem zejména v některých regionech. Nadšenci Nikola Carić, Lukáš Smetana a Ondřej Řeháček se proto rozhodli vyvinout měřič ovzduší pro individuální i korporátní účely. S projektem Dustee zabodovali v moravskoslezském akceleračním programu a projevilo o něj zájem i samotné město Ostrava.

Jít si zaběhat, nebo raději zavřít okna a zůstat doma? I na takové otázky chce odpovědět trojice nadšenců a inovátorů z Ostravy, která vyvíjí osobní měřič ovzduší. S projektem Dustee absolvovala akcelerační program GreenLight a ze závěrečné show si odnesla první místo i několik dalších cen.

S myšlenkou měřiče ovzduší přišel původně Nikola Carić, který v současné době vede neziskovou organizaci Čisté nebe a problematikou životního prostředí se tak zabývá denně. "Pocházím z Olomouce a vždycky jsem tvrdil, že se nebudu stěhovat. Pak jsem se ale oženil, během chvilky se nám narodily dvě děti a teď bydlíme v Ostravě, kde je klima úplně jiné," vypráví pobaveně, když se s ním a jeho dvěma kolegy - Lukášem Smetanou a Ondřejem Řeháčkem - setkáváme v Moravskoslezském inovačním centru, které týmu nyní pomáhá nápad rozvíjet.

Nikola v minulosti dlouhá léta působil jako provozní ředitel několika firem nebo projektový manažer telekomunikační společnosti, kde se naučil, jak fungují technologie. "Hodně mě zaujala myšlenka smart cities, zároveň jsem ale strávil spoustu času na zaměstnaneckých pozicích a v práci, která vlastně nikam nevedla. To jsem se rozhodl změnit," pokračuje. Stal se ředitelem neziskovky, ponořil se do tématu ovzduší a na mezinárodních konferencích se setkal s celou řadou odborníků, kteří přednášejí o tom, jak ovzduší ovlivňuje zdraví člověka.

"Zároveň jsem procházel materiály dokončených projektů a objevil spící projekt Kanárci, který se v podstatě trochu podobal mé představě o zařízení, které by dokázalo spolehlivě monitorovat situaci a přinášet reálná data." Ostravský akcelerátor se potom zdál být skvělou příležitostí, jak nápad zrealizovat. Do týmu se postupně přidal Radim, který má na starosti technické zázemí, Ondřej, jenž se stará o software, a nakonec Lukáš, který projekt prezentuje.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.