Věřte nevěřte, radovali jsme se, když si tuhle v Národním divadle sedla vedle nás skupinka cestovatelů z Asie.
Foto: Julie Zocherová

Začne to už na tokijském letišti Haneda, v příletové hale. I když víte, že ji nedávno rekonstruovali, kabinka, kam fakt už musíte, vás stejně překvapí. Respektive − ustrnete na prahu a zíráte. Je to spíš obývák (kámen, dřevo a nerez), který by mohl být ozdobou každé vydesignované vily. I když. K téhle představě si ještě někam mezi minimalistická křesílka a retrostolek domalujte řídicí pult z NASA. Ne ten předpotopní, jak ho znáte z filmu Apollo 13, ale supermoderní, který ukazují návštěvníkům v houstonském muzeu jen přes sklo. Svítící panel, samé knoflíky: blikají, pípají, pouštějí vodu, hřejí, suší, větrají, ladí hudební kulisu (od Mozarta k Laně Del Rey), sprchují (seshora, zespodu, snad i ze strany?), masírují, dezinfikují, voní a kdoví, co všechno ještě dělají… Prostě. Když jsme se z těch magických prostor vymotali, byli jsme všichni mokří (někteří od hlavy až k patě, druzí aspoň lokálně) a natolik poučení, že jsme se už bez bázně mohli ponořit do tokijských ulic.

Nemají názvy, domy nejsou očíslovány, takže mapy nefungují, ale stejně se zorientujete. Další japonské kouzlo. Natolik silné, že během 24 hodin si také zvyknete usmívat na každém kroku, dávat přednost protijdoucím, a to i na šílené křižovatce v Šibuji, zdravit pokynutím hlavy (ešaku) a omlouvat se až do pasu (saikeirei). A nazítří? To už podáváte peníze prodavačce oběma rukama, neděkujete, ale děkujete moc (dómo arigató), neříkáte ne, ale "to bych nechtěla" (kekkou desu) a stejně tu odpudivě syrovou rybu ochutnáte. Nenapadne vás také urazit číšníka spropitným, nehledáte odpadkové koše, ale své zbytky nosíte celý den v kabelce, v šinkanzenu se neodvážíte rušit mobilem a nikdy, ale fakt nikdy a nikde nepoužíváte kapesník.

HN

Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.