O alespoň omezený tisk zakázných knih se snažila nejrůznější samizdatová či exilová nakladatelství.
Foto: Profimedia
Dnešní knihkupectví praskají ve švech, a tak se časy, kdy se knihy pašovaly či přepisovaly na stroji, zdají být pravěkem. Přežila vůbec některá z exilových a samizdatových nakladatelství do současnosti? A jak se jim vede? Zeptali jsme se Aleše Lederera a Alexandera Tomského.

Inženýra lidských duší jsem měla na jeden večer. Mirákl tuším na dva a pak jsem jej musela předat dalšímu zájemci. Knihu smíchu a zapomnění ve francouzštině jsem objevila v balíčku, který mi poslal kdosi neznámý z Paříže. Český snář mi půjčil kamarád ve strojopisné podobě, asi tak desátá kopie, skoro nečitelná. Stejně jako Ripellinova Magická Praha. Tu schovávám jako nejvzácnější dárek, který jsem kdy dostala k narozeninám. Když jsem ten přepis ukázala před časem kolegyni − novinářce ze Sicílie, nejprve vůbec nechápala. A pak si unikátní exemplář nafotila stránku po stránce, aby ho mohla ukázat dětem. A nechala si také podrobně vylíčit, jak jsme na vysokoškolské koleji s nejlepší kamarádkou klopotně přepisovaly (to bylo překlepů!) knihu Dagmar Šimkové Byly jsme tam taky.

Vzpomínáte? Když bych to dnes měla vyprávět, přišla by mi to směšné jako dávné historky o partyzánech… Já přece žádná bojovnice nebyla, ani nikdo z mých přátel. Byli jsme jen parta studentů bohemistiky, kteří chtěli číst dobré knihy a měli štěstí na profesora, který takové čtení uměl získat. Ať už vyšlo v samizdatu v Praze anebo v Torontu, ve Frankfurtu, Londýně nebo v Paříži. A nebál se s námi o ty poklady podělit.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.