Radvan Markus, překladatel a vyučující na FF UK
Foto: ČTK
Radvan Markus zpřístupnil legendární irský román Hřbitovní hlína českým čtenářům krátce poté, co je po 70 letech konečně dostupný i v angličtině.

Monumentální dílo irské literatury 20. století, které se svým významem řadí za knihy Jamese Joyce. Kniha tak vtipná a hubatá, že ji britští překladatelé ze strachu, že nedostojí originálu, odkládali téměř tři čtvrtě století. O Hřbitovní hlíně irského spisovatele Máirtína Ó Cadhaina od roku 1949, kdy začala na pokračování vycházet v Irish Press, kritikové přehánějí z nadšení i z úcty. Donedávna se však prostořekými nebožtíky z vesnického hřbitova mohla potěšit jen malá skupina čtenářů. Radvan Markus, překladatel a pedagog z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, za její převod letos získal cenu Magnesia Litera.

"Obavy z textu skutečně panovaly, a to nejen u překladatelů, ale i ze strany nakladatelství − existuje několik anglických překladů, které z těchto důvodů nikdy nevyšly," odpovídá Markus na otázku, zdali se o Hřbitovní hlíně léta nemluvilo s neodůvodněnou bázní. I na něj však pověst knihy trochu doléhala. "Dobře jsem si uvědomoval, že podobné dílo člověk překládá jednou za život. Od začátku jsem věřil, že Hřbitovní hlína může mít u českých čtenářů úspěch, a tak jsem šanci nechtěl promarnit − už kvůli autorovi, který se za svého života mezinárodního uznání nedočkal. Takže šlo spíš o pozitivní motivaci než o velké obavy."

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.