Vinař Bogdan Trojak.
Foto: Michaela Danelová
Petr Kočařík a Bogdan Trojak se řadí mezi tzv. autentisty, tedy přírodní vinaře, jejichž produkce je maximálně šetrná k přírodě. Přestože život na vinicích by neměnili, přiznávají, že je to hlavně o tvrdé práci.

Bogdan Trojak  a Petr Kočařík se k vinaření dostali trochu náhodou. Trojaka vinice učarovaly, když jako brněnský student podnikal spanilé jízdy do sklepů na jižní Moravě. Kočařík sice pochází z Čejkovic, kde si trochu vína dříve dělala každá rodina, ale vinařit začal až poté, co dostal malou vinici jako svatební dar.

Oba jsou členy spolku Autentistů, tedy vinařů snažících se k výrobě vín přistupovat co možná nejšětrnější a nejpřírodnější metodou. Jejich vinice tak splňují pravidla pro bioprodukci a sběr hroznů provádí výhradně ručně. Podstatný je pro ně i přirozený proces tvorby vína bez přidávání aditiv a technologických zásahů.

"Věřím, že i to nejobyčejnější selské víno je mnohem lepší než nejlepší průmyslové víno vylepšené aditivy," tvrdí Trojak, který se nyní přesunul z Moravy do Čech. Buduje vinařství ve Velkých Žernosekách u Litoměřic. 

Vinný purista Bogdan Trojak

Velké Žernoseky 

Vinař a literát Bogdan Trojak
Foto: Michaela Danelová.

1) Víno. Jaké asociace ve vás tohle slovo vyvolá?

Harmonie. Řád. Krása. Euforie. Pokora.

2) Jak jste se stal vinařem? Byl to vždycky váš osud?

Úplně prozaicky – jezdil jsem s kamarády do sklepa na jižní Moravu. Z Brna, kde jsem studoval práva, jsem to měl k  vinicím kousek. Jezdívali jsme tam kolem Velikonoc, pili víno a živili se kradenými kraslicemi. Víno byla láska na první pohled, ale taky láska hodně idealizovaná – člověk viděl jen tu poezii okolo. Jakmile jsem se tam usadil a vysadil vinici, narazil jsem na prózu všedního dne. Vinařství je hlavně tvrdá práce s nejistým výsledkem. 

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.