Přírodní vína sice nabývají na popularitě a učarovala i některým publicistům, stále je ale trápí výkyvy v kvalitě.
Foto: Libor Fojtík
Autentická, tedy přírodní vína se v Česku stávají kmenovým kultem. Tento trend jde ale někdy paradoxně proti původní ušlechtilé myšlence.

Těžko říct, proč se u nás přírodním vínům říká autentická. Možná proto, že některá jsou tak autentická, že se nedají pít. Možná taky kvůli PR, protože to prostě dobře zní. Mít autentický příběh je dnes v módě, mnohdy za každou cenu. I proto si autentická vína tolik oblíbili hipsteři, i když je podezírám, že mnohá pijí hlavně na truc, aby zažili autentickou kocovinu. Autentické je totiž každé víno včetně "krabičáku". Pravda je, že v principu není autentické víno ani lepší, ani horší. A není ani "opravdovější". Jen se prostě vyrábí trochu jinak.

Ve světě se pro něj používá termín přírodní víno a nejde o nic nového. Jako obvykle v případě vína s tím ve Francii začala parta burgundských vinařů už v 70. letech a během let se mnozí propracovali až do michelinských restaurací. Nemálo z nich se taky stalo pěkně drahým kultem, který pečlivě hnětou láskyplnými příběhy. A mimochodem: z povaleče poflakujícího se po francouzské Riviéře se v uznávaného přírodního vinaře ve francouzské Aredèche vypracoval i pardubický rodák Ondřej Čálek. Na viněty si teď jen píše Andrea Calek, bývá vyprodaný a jezdí za ním i přední francouzští sommeliéři.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.