Producentka Kamila Zlatušková
Foto: Pepa Dvořáček
Producentka Kamila Zlatušková žije festivalem Serial Killer, který právě teď má svou premiéru v Brně. Ale na knížky nezapomíná.

Jaké knihy máte nyní na nočním stolku?

Nahromadilo se mi toho teď víc: Život Ivana M. Jirouse od Marka Švehly, Opuštěná společnost od Erika Taberyho a Kočky jsou vrženy od Jakuba Horáka. A také − Křičím: To jsem já, což jsou příběhy českého fanzinu od 80. let až po současnost. Nedávno jsem dočetla Nejlepšího kandidáta od Stanislava Bilera a Nejlepší pro všechny od Petry Soukupové. Před několika dny jsem k tomu přihodila i Pohřbeného obra od Kazua Ishigura. Zkrátka − snažím se mít přehled o aktuálním dění v literatuře, zároveň mám v posledních týdnech zápřah, který mi občas nedovolí víc než pár stránek týdně, ale těším se, že to v létě všechno doženu.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Pro mě jsou to tři jména. Bohumil Hrabal, všechny knihy − včetně jeho básnické sbírky. A zpívající básníci. Zejména Leonard Cohen a Vladimir Vysockij. K těm se vracím velice často i bez knih.

reklama

Co jste četla, když jste byla malá holka?

Jaroslav Foglar, Vojtěch Steklač, Arthur Ransome, Mark Twain a C. S. Lewis a pochopitelně Astrid Lindgrenová. Přečetla jsem snad úplně všechno. A zásadní hrdinky a vzory? Jednoznačně Pipi a Ronja pro jejich nezávislost a odvahu.

Kterou knihu si v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst?

Každou dobrou knihu.

S kterým autorem byste ráda zašla na dobrou kávu?

Kávu nepiju, ale když by byla ta možnost, tak bych šla na pivo s Jaroslavem Haškem.

A s kterým autorem byste se nebála strávit let přes oceán?

Do letadla bych se nebála na tak dlouhý let sednout s Kateřinou Tučkovou. Je skvělá spisovatelka a inspirativní osobnost, pořád si máme co říct. Podobně jako s úžasnou Milenou Holcovou, se kterou jsme dokonce strávily povídáním několik dní v kuse, když jsme před pár lety projížděly trans­sibiřskou magistrálu.

jarvis_5aead715498e2b61dbb03635.jpeg
Foto: archiv nakladatelství