Demonstrující v německé Chotěbuzi, duben 2018
Foto: Zbyněk Pecák
Braniborskou Chotěbuz už rok zneklidňují násilné střety, které probíhají mezi uprchlíky a místními. Stovky starousedlíků tu pravidelně demonstrují proti "ztrátě německé identity". Jsou to náckové?

Rozvášněný dav před městskou halou spílá černovlasému mladíkovi a ženě v zeleném hidžábu: "Táhněte domů!" Probíhá tu demonstrace protiuprchlického sdružení Zukunft Heimat (Budoucnost vlasti) a dvojice se snaží projít kolem chumlu manifestantů do sousedního nákupního střediska. Pak se vše seběhne velmi rychle. Fotograf Hospodářských novin Zbyněk Pecák náhle schytá ránu do objektivu, fotoaparát mu narazí do obličeje a málem vypadne z rukou. Policisté vzápětí srážejí mladého Syřana k zemi a jeho manželku táhnou rychle stranou.

Fotograf soustředěný na svůj snímek nepostřehl, kdo z dvojice mu úder uštědřil. Žena, která je německou konvertitkou k islámu, později tvrdí, že to byla ona. "Vadilo mi, že fotografujete můj obličej. Nechtěla jsem vám ublížit. Byla jsem rozčilená, protože na mě křičeli, ať vypadnu z Německa. Přitom jsem tu doma!" vypráví štíhlá dvacátnice, když s ní mluvíme u policejního auta, kde se svým mužem čeká na výslech. Ten podstoupí i kolega fotograf.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.