Behaviorální ekonom Jakub Steiner.
Foto: Pepa Dvořáček
Behaviorální ekonom Jakub Steiner staví svůj výzkum na předpokladu, že lidé dělají chyby. Ty lze ale statisticky předvídat. A díky tomu třeba odhadnout, jak se zákazníci zachovají, když se zvýší cena jejich milovaného iPhonu.

Tuhle budovu si nechal postavit na konci 19. století zbohatlý stavitel železnic. Je to taková 'kafkárna'. Filmaři tady točí, když potřebují depresivní prostředí," vysvětluje Jakub Steiner během našeho výstupu po reprezentativním schodišti Schebkova paláce. Sídlí tady institut CERGE-EI, společné pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu AV ČR.

Chodba v nejvyšším patře budovy už působí daleko civilněji. V kanceláři Jakuba Steinera se povalují papíry počmárané drobnými vzorečky. Za těchto "laboratorních" podmínek vznikají matematicky formulované modely toho, jak je lidské jednání nedokonalé. Právě na tento výzkum dostal český vědec před koncem loňského roku prestižní grant Evropské výzkumné rady v hodnotě přesahující milion eur, a to na pět let. S pomocí těchto prostředků by měl jednačtyřicetiletý ekonom vyvinout obecně platné metody, které dokážou přesněji odhadnout, co se stane, když se například změní státní politika v oblasti penzí, vzdělávání nebo regulace půjček. "Základem mého výzkumu je myšlenka, že chyby, kterých se lidé dopouštějí, nejsou náhodné," říká vědec, který má kromě působení na zahraničních univerzitách za sebou také zkušenost s prací terénního pracovníka pro Člověka v tísni.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.